Ослаблення курсу національної валюти – це прогнозована економічна ситуація, оскільки посилення гривні було штучним і викликане додатковою валютою від міжнародних спекулянтів. Про це в коментарі InfoResist заявив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
«І вони продовжують купувати, але обсяги вже трохи менші. Гривня буде девальвувати пропорційно зменшенню ставок рефінансування. Зараз природна ставка повинна була б бути приблизно на рівні 6-7%, а вона тримається ще великою. Це і сам Нацбанк і Мінфін завели себе в таку пастку, що вони продовжують приймати високі ставки, а водночас логіка показує, що їх потрібно зменшувати», – зазначив фінансист.
На його думку, саме вищезгадані фактори будуть найбільше впливати на курс гривні.
«І, я думаю, якщо більш-менш професійно будуть діяти Мінфін і Нацбанк, то я прогнозую середній курс приблизно 26 на цей рік», – прогнозує Савченко.
Він пояснив, що професійна дія передбачає поступове, безперервне зменшення ставки рефінансування і переключення активності банків з купівлі ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) на кредитування реального сектора.
«Я ось цих кроків зараз абсолютно не бачу. Тобто там якась замкнута система, що банки рефінансують в основному національні підприємства або дають кредити населенню за дуже завищеними ставками. І у нас ось провальний сектор кредитування експортерів і взагалі промисловості. І це одна з причин падіння темпів – це курс і відсутність кредитів за адекватними ставками. Адекватна ставка кредиту – це інфляція +2-3 процентних пункти. А у нас інфляція +12-13 процентних пунктів», – наголосив фінансист.
Савченко додав, що якщо Міністерство фінансів і НБУ діятимуть непрофесійно, то гривня може впасти до 28-29 за дол.
Нагадаємо, раніше експерти розповіли, чому активне зміцнення національної валюти – це погано.