Економісти підрахували, скільки втрачає бюджет через популярні схеми ухилення від податків

Українська скарбниця найбільше недоотримує коштів через корупційні схеми на митниці, видачу зарплат у «конвертах» і виведення прибутків в офшори. Про це повідомляється в дослідженні Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine.

Згідно з дослідженням економістів, державний бюджет втрачає такі суми:

  • «Сірий імпорт», контрабанда: приблизний обсяг становить 209-33 млрд на рік. Втрати бюджету – від 63 до 93 млрд на рік;
  • Офшори: обсяг – 120-200 млрд грн, втрати бюджету – 22-36 млрд грн;
  • Зарплати в «конвертах»: обсяг – 50-200 млрд грн, втрати бюджету – 25-74 млрд грн;
  • Тіньова оренда с/г земель: обсяг – 19-69 млрд грн, втрати – 6-22 млрд грн;
  • Конвертаційні центри: обсяг – 40-60 млрд грн, втрати 12-18 млрд грн;
  • Контрафакт: обсяг – 35-55 млрд грн, втрати 10-12 млрд грн;
  • «Скручування» (маніпуляції з ПДВ): об’єм – 42-54 млрд грн, втрати – 7-9 млрд грн;
  • ФОП замість найма: обсяг – 10-16 млрд грн, втрати – 4-7 млрд грн;
  • Заниження оборотів: обсяг – 30-90 млрд грн, втрати – 2 млрд грн.

Один з авторів дослідження, старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський повідомив, що за останні роки рівень тіньової економіки зменшився, що співпало з скороченням перерозподілу через державні кошти.

«Тінізація є закономірною відповіддю на надмірний податковий тиск. Водночас наявність великого “тіньового сектора” не дозволяє зменшити податкове навантаження і спотворює умови конкуренції», – констатує Дубровський.

Також у дослідженні йдеться про те, що тіньова економіка більшою мірою сконцентрована у великому бізнесі, який зловживає у великих обсягах завдяки зв’язкам з владою. У цьому відмінність України від багатьох країн, де тіньова економіка – це переважно малий бізнес.

Додамо, що вперше схеми ухилення від податків були проаналізовані в 2017 році. Тоді було встановлено, що найбільше держбюджет втрачає через офшори, схеми на митниці і тіньовий ринок оренди землі.

Нагадаємо, раніше в команді президента Володимира Зеленського розповіли, як планують боротися з ухиленням від сплати податків середнім і великим бізнесом. Зокрема, у Зеленського мають намір викорінити використання псевдо-ФОП великим бізнесом шляхом впровадження електронного чека.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.