НАТО зробило помилку в оцінках військового потенціалу РФ і в тому, що не надало Україні та Грузії Плану дій щодо членства (ПДЧ) в Альянсі у 2008 році. Про це заявив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен в інтерв’ю Foreign Policy.
За його словами, під час саміту НАТО в Бухаресті у 2008 році Альянс погодився, що Україна та Грузія стануть його членами, проте не зміг домовитися про надання цим країнам ПДЧ.
«І цей розкол усередині НАТО направив неправильний сигнал Путіну, який напав на Грузію за кілька місяців у серпні 2008 року», – зазначив Расмуссен.
Друга помилка, на думку ексгенсека НАТО, полягає у слабкій реакції на окупацію Росією українського Криму у 2014 році, коли було запроваджено “м’які” санкції. Це створило враження у Путіна, що він “може майже без жодних витрат продовжувати захоплювати землю силою”.
Расмуссен додав, що НАТО також переоцінило військовий потенціал путінської Росії.
«Попри величезні інвестиції у військову техніку та відновлення старих радянських баз, ми бачимо дуже слабку російську армію. Залишається з’ясувати, чому це так. Я гадаю, що однією з причин може бути корупція. Але інший прорахунок полягає в тому, що ми недооцінили жорстокість та амбіції президента Путіна», – наголосив Расмуссен.
Водночас, він не вірить, що російський диктатор застосує зброю масової поразки, оскільки розуміє, що на це буде рішуча відповідь НАТО.
Расмуссен висловив різку незгоду з президентом Франції Еммануелем Макроном, який заявив, що Захід не повинен “принижувати” Росію . Колишній голова НАТО наголосив, що Україна має перемогти, а Захід – надати всю необхідну для цього допомогу.
«Ми не можемо врятувати Путіна від приниження. Ціна збереження особи для пана Путіна буде набагато вищою, ніж відверта поразка російських військ в Україні. Тому мій висновок: Україна має виграти цю війну, бо якщо Путін досягне успіху в Україні, він не зупиниться», – зазначив ексгенсек.
Він додав, що кремлівський диктатор продовжить свої дії в Молдові, Грузії і врешті-решт також чинитиме тиск на три країни Балтії.
Расмуссен спростував думку, що вторгнення РФ в Україну нібито є реакцією на розширення НАТО. Він пояснив, що Альянс не агітував розширення, а “колишні комуністичні диктатури у Центральній та Східній Європі подали заявку на членство в НАТО, щоб отримати гарантії безпеки”.
«Тому замість того, щоб звинувачувати НАТО, я думаю, що люди повинні подумати, чому сусіди Росії постійно хочуть, щоб членство в НАТО надало їм гарантії безпеки? Звичайно, тому що вони знають про загрозу Росії. Тому відповідальність за цю агресію несе лише одна країна і це Росія», – підсумував політик.
- НАТО відмовилося гарантувати нерозміщення ядерної зброї у Фінляндії та Швеції.