З нового року Росія змінила стратегію поведінки з терористичними бандформуваннями «ДНР» і «ЛНР». Про це повідомляє The International Crisis Group.
Під час виборчої кампанії в Україні Володимир Зеленський натякав про те, що діалог з Росією можливий, кажучи одночасно про необхідність покарання для країни-агресора. Але ніяких конкретних пропозицій з тих пір так і не прозвучало. У Москві тим часом розраховували на перезавантаження відносин, але з моменту обрання нового глави держави Кремль став більш стриманим. Президент РФ Володимир Путін навіть не привітав Зеленського з обранням. Втім, і на ескалацію ситуація Кремль поки не пішов.
На думку автора матеріалу, російського аналітика Анни Арутунян, в столиці РФ чекають першого кроку від Зеленського, зміцнюючи своє статус-кво на Донбасі.
Вона нагадує про те, що 2014 – 2018 роках Росія військовим чином підтримувала «ДНР» і «ЛНР», щоб дестабілізувати ситуацію у всій Україні. Однак тепер зроблена ставка на зниження економічної залежності окупованих територій від країни-агресора. Таким чином, розрахунок на закріплення колабораціоністських структур і створення ними коопераційних зв’язків з суб’єктами російської економіки. У цьому ж ключі розглядає аналітик і рішення Кремля про видачу російських паспортів жителям ОРДЛО.
Арутунян вважає нинішній етап зручним моментом для того, щоб нова влада в Києві спільно з європейськими союзниками спробувала налагодити контакт з жителями Донбасу. Зеленському і його команді, на її думку, необхідно визначитися і як поводитися з РФ, щоб прийти до міру. Перші кроки в цьому напрямку вона помітила в пропозиції про зняття торгової блокади з загарбаних регіонів. Однак такі ідеї багатьма в Україні вже названі прагненням до капітуляції.
Але, стверджує аналітик, Зеленський ще здатний довести неправоту критиків. У будь-якому випадку будь-яка його пропозиція має бути обдуманим, не варто очікувати швидкого результату. Адже найближчим часом ніяких поступок від Росії очікувати не доводиться. Крім того, без внутрішньоукраїнської згоди ніяка угода в рамках мінських угод не буде життєздатною. Президент повинен обговорювати з суспільством та експертним товариством, як все-таки встановити перемир’я.
Раніше прес-секретар президента Юлія Мендель заявила про те, що слова президента Володимира Зеленського щодо втрати Росією контролю над збройними формуваннями підкреслювали, що РФ контролює весь конфлікт на Донбасі.