Щонайменше 14 ядерних сховищ Росії перебувають у небезпечній близькості від фронту та зоні досяжності українських безпілотників і ракет. Про це пише експерт з ядерної безпеки Вільям М. Мун у статті для Foreign Affairs.
Російські боєголовки зберігаються на території 12 центральних баз зберігання ядерної зброї та 30 сховищ, що примикають до військових баз, пише Мун. Також, за його словами, майже завжди деяка кількість боєголовок знаходиться на території трьох залізничних перевалочних пунктів. Туди боєголовки потрапляють під час перевезень на техобслуговування та для перевірок безпеки. Саме в перевалочних пунктах боєголовки найбільш уразливі, оскільки вони не перебувають у безпечних бункерах і захищені лише посиленою зовнішньою частиною вантажівок і залізничних вагонів, пише Мун.
14 сховищ опинилися в зоні досяжності українських ракет і безпілотників. При цьому два великих ядерних сховища розташовані менш ніж за 160 км від кордонів з Україною, що робить їх потенційно уразливими для ракет, що перебувають у розпорядженні ЗСУ, які вони можуть застосовувати для ударів по території Росії, ідеться в публікації. Ще п’ять сховищ розташовані в межах 320 км від кордону – дальність, яку можуть подолати ракети, дозвіл на використання яких Київ намагається отримати від Заходу, пише Мун. За його оцінкою, у цих сховищах зберігаються сотні ядерних боєголовок.
На тлі обстрілу Бєлгородської області навесні минулого року російська влада заявила, що у сховищі на території регіону більше немає ядерних боєголовок. На думку експерта, це свідчить про те, що Кремль розуміє свою відповідальність за переміщення боєголовок із небезпечної зони.
Проте цього недостатньо. Мун вважає, що російська влада повинна негайно перемістити боєголовки і з інших сховищ у зоні ураження на склади за Уралом.
Ніяких заяв щодо стану ядерних боєголовок, які перебували на території інших сховищ у небезпечній зоні, Москва не робила. На думку Муна це може пояснюватися однією з трьох причин: Володимир Путін може вважати переміщення боєголовок ознакою слабкості, російська влада не усвідомлює потенційних ризиків або військові бояться, що Захід може порахувати переміщення боєголовок підготовкою до ядерної атаки та завдати випереджувального удару.
Росія порушила важливий принцип ядерної безпеки, використовуючи для атак на Україну військові бази, на яких зберігаються ядерні боєголовки, тим самим зробивши ці бази законною ціллю для ЗСУ, пише Мун. З березня 2022 року Москва використовувала в обстрілах авіабазу “Енгельс-2” у Саратовській області, менш ніж за сім кілометрів від якої мають зберігатися десятки ядерних боєголовок, ідеться в публікації. Сховища ядерних запасів є при авіабазах у Морозовську Ростовської області та Єйську Краснодарського краю, зазначає Мун. Усі ці бази вже зазнавали атак українських безпілотників.
Неясно, чи стане випадковий удар по місцю зберігання ядерних боєголовок порушенням “червоних ліній” Кремля, пише Мун, однак Москва може розглядати такий інцидент як підставу для ядерної відповіді.
Потрапляння у боєголовку під час її перевезення чи переміщення територією сховищ може призвести до великого вибуху, що зробить територію в радіусі кількох кілометрів навколо непридатною для проживання на роки, наголошує експерт.