На сьогоднішній день Україна абсолютно не готова до можливої епідемії коронавірусу, який вирує в Китаї. Про це в коментарі InfoResist заявив колишній головний санітарний лікар України Святослав Протас.
За його словами, в 2020 році так званий епідемічний фонд закладено в бюджеті на рівні 160 тисяч гривень. Більш того, на сьогоднішній день у лікарів-епідеміологів, які повинні працювати в епіцентрі спалаху, немає навіть індивідуальних захисних костюмів.
“Крім того, у людей немає відповідної страховки на випадок зараження. Медичні працівники не застраховані, а це перше, про що має подбати держава. У нас на сьогодні немає жодного боксу для транспортування хворих. Це спеціальна капсула, в якій створюється позитивний або негативний тиск, з відповідними фільтрами, для того, щоб інфекція не поширювалася. Рівень оснащеності наших інфекційних стаціонарів не відповідає стандартам підвищеного рівня безпеки, у нас немає жодного такого боксу”, – сказав Протас.
Експерт також звертає увагу на те, що перевірка температури в аеропортах не може вберегти людей від розповсюдження вірусу. Протас звертає увагу на те, що заражена людина може бути в інкубаційному періоді.
“Взагалі, які є варіанти реакції на подібну ситуацію? Наприклад, радянський метод – закрити все колючим дротом, огородитися, всіх помістити на карантин, тобто це найжорсткіше. Є більш гуманний підхід, який використовується після 2005 року, після прийняття міжнародних медико-санітарних правил. Згідно цим правилам, відгородитися від інфекції нереально, для неї немає кордонів, тому системи для підвищеного захисту держав повинні працювати на відстеження кожного хворого і 4 складові: ідентифікація хвороби, ізоляція, діагностика, лікування. У кожній з цих складових в Україні є проблеми. Подивіться, як реагують в Китаї і як ми реагуємо. Люди за тиждень будують дві лікарні, а ми третій рік не можемо добудувати Охматдит. А голови галузі відверто брешуть керівництву держави, президенту про те, що у нас все добре”, – додав він.
Як вплине вірус на світову економіку
На думку колишнього міністра економіки України Віктора Суслова, ситуація з коронавірусом навряд чи зможе стати причиною обмеження торговельних відносин, так як ймовірність того, що вірус може зберігатися в посилках вкрай мала.
“Але інше питання, що основним економічним конкурентам Китаю може виявитися вигідно роздувати паніку навколо цього для того, щоб обмежити постачання китайської продукції. Ну хто веде економічну війну з Китаєм? Знаємо це, звичайно, не Україна. Це перш за все США. Так, таке нагнітання паніки можливо навіть без підстав. Україна ж не приймає самостійних рішень, якщо буде дана команда обмежувати економічні відносини з Китаєм під приводом коронавірусу, Україна буде їх обмежувати”, – сказав він.
Екс-міністр також вважає, що поширення вірусу не зможе викликати світову економічну кризу, так як в таких умовах зросте попит на різні профілактичні та антивірусні засоби, що може підштовхнути всі країни до збільшення фінансування медицини, вірусології та інших суміжних наук.
“Але для України я бачу, що зачіпається сфера малого бізнесу, адже ніякий не секрет, що величезна частина всіх цих гаджетів, електроніки, різних дрібних побутових речей, навіть одяг і взуття, цей малий бізнес отримує з Китаю через системи посилкової торгівлі, а потім вже тут продає різними способами. Звичайно, те, що прозвучало, по-моєму, рішення не було про те, щоб обмежити отримання товарів з Китаю, але, я думаю, треба офіційно підтвердити, що отримання цих посилок не несе небезпеки і ризику зараження”, – резюмував Суслов.
Як повідомлялося раніше, Міністерство охорони здоров’я посилило заходи безпеки для захисту українців від нової інфекції коронавірусу.