Європейський парламент прийняв жорстку антиросійську резолюцію, яка передбачає зупинку імпорту російських нафти і газу в ЄС, і відключення РФ від SWIFT у разі прямого вторгнення Росії в Україну. Про це повідомляє Deutsche Welle.
Документ підтримали 569 євродепутатів, 67 висловилися проти, 46 утрималися.
В ЄП розцінюють як “загрозливі і дестабілізуючі” дії нарощування Росією військ біля кордону України і в окупованому Криму.
Також європарламентарі вимагають від Росії припинити практику “невиправданих” нарощувань військ, спрямованих на залякування країн-сусідів.
“Європарламент наголошує, що дружні країни повинні посилити військову підтримку України та надання оборонних озброєнь, що відповідає статті 51 Статуту ООН, яка дозволяє індивідуальну та колективну самооборону”, – сказано в документі.
Крім того, Європарламент похвалив “пропорційну” реакцію України на дії Росії.
“Якщо подібне нарощування військ у майбутньому перейде у вторгнення в Україну з боку РФ, ЄС повинен дати чітко зрозуміти, що ціна за таке порушення міжнародного права та норм буде високою”, – попередили євродепутати.
ЄП пропонує в такому випадку “негайне” припинення імпорту нафти і газу з Росії в ЄС, відключення РФ від платіжної системи SWIFT і заморожування всіх активів російських олігархів, наближених до влади, а також членів їхніх сімей. Також пропонується анулювати їм візи.
Крім того, європарламентарі висловили невдоволення, що у ЄС нема правових можливостей запроваджувати санкції щодо олігархів, причетних до корупції. Тому у резолюції пропонується доповнити режим санкцій за порушення прав людини новим санкційним режимом – за корупцію. Євродепутати наголосили, що країни ЄС не повинні бути “затишним місцем для російських багатств і інвестицій сумнівного походження”.
Також Європарламент вимагає, щоб ЄС зменшив залежність від російських енергоносіїв. Парламентарії закликали зупинити будівництво газопроводу “Північний потік-2” і припинити будівництво “спірних атомних електростанцій, які будує “Росатом”.
Разом з тим Європарламент назвав “порушенням суверенітету Чехії” і “неприйнятними ворожими діями” диверсію агентів ГРУ РФ на складі боєприпасів в Чехії в 2014 році. Напередодні під час дебатів деякі євродепутати висловлювали сумніви в тому, що за вибухами стоїть ГРУ. Водночас у резолюції висновки спецслужб Чехії назвали “добре обґрунтованими висновками”.
Крім того, євродепутати підтримали рішення Чехії видворити 18 російських дипломатів, які, за даними Чехії, були агентами російських спецслужб.
Європарламент також закликав держави ЄС скоординувати видворення російських дипломатів.
Окремо в резолюції згадується ситуація навколо російського опозиціонера Олексія Навального. Депутати закликали Росію “негайно” і без всяких умов звільнити політика.