Європейський Союз оприлюднив «Білу книгу європейської оборони – Готовність 2030», в якій викладено стратегію зміцнення обороноздатності ЄС у коротко- та довгостроковій перспективі. Документ передбачає мобілізацію до €800 мільярдів на оборону ЄС та спрямований на негайну підтримку України так зміцнення європейської безпеки в умовах зростаючих загроз.
Ключові напрями оборонної стратегії ЄС
- Закриття критичних прогалин у військових можливостях
- Підтримка європейської оборонної промисловості через спільні закупівлі та фінансування розробок
- Збільшення військової допомоги Україні та інтеграція української та європейської оборонних галузей
- Формування єдиного оборонного ринку ЄС через спрощення регуляторних процедур
- Розвиток проривних технологій, таких як штучний інтелект та квантові технології
- Посилення готовності до найгірших сценаріїв, включаючи збільшення військової мобільності, поповнення запасів і зміцнення зовнішніх кордонів ЄС, особливо з Росією та Білоруссю
- Розширення партнерства з однодумцями у світі
Підтримка України
Виступаючи на презентації документа, Кая Каллас, Верховний представник ЄС із зовнішньої політики, наголосила, що:
«Україна має бути частиною цього процесу. Ми багато чому можемо навчитися з її бойового досвіду. Ми повинні не лише виробляти оборонні системи для України, але й разом із нею»
Серед ключових ініціатив – виробництво щонайменше 2 мільйонів боєприпасів на рік та розширення виробництва ППО, дронів, навчання та оснащення українських бригад.
«Росія веде війну на виснаження, Європа має бути готова»
Каллас нагадала, що 40% російського федерального бюджету спрямовується на армію, що більше, ніж на освіту, охорону здоров’я та соціальну сферу разом узяті.
«Незалежно від переговорів щодо миру, це довгострокова інвестиція у протистояння російській агресії. Україна повинна бути озброєна, щоб запобігти майбутнім нападам», – наголосила вона.
На запитання про необхідний рівень фінансування оборони в Європі Каллас відповіла, що ціль НАТО у 2% ВВП вже недостатня.
«Ми живемо в новій реальності, де формується новий світовий порядок. Це не холодна війна – це гаряча війна, і загроза існує реально», – додала вона.
Очікується, що цей документ стане основою для координації оборонної політики ЄС та зміцнення підтримки України.