Понад 30 депутатів Європарламенту закликали віцепрезидента Єврокомісії Жозепа Борреля призупинити Грузії статус кандидата в ЄС. Про це повідомляє проєкт SOVA.
На думку депутатів Європарламенту, спроби змусити замовкнути мирних демонстрантів і застосувати силу в процесі ухвалення російського аналога закону про іноагентів, ініційованого “Грузинською мрією”, вийшли за рамки дозволеного.
“Така поведінка ще більше посилила напруженість і поляризацію в грузинській політиці та суспільстві”, – зазначають євродепутати.
Європарламентарі вказують, що ці дії суперечать 9 крокам Єврокомісії та що це більше не можна ігнорувати.
“Закликаємо вас зайняти тверду позицію і вжити відповідних заходів, які слугуватимуть чітким сигналом уряду Грузії. Поведінка уряду Грузії та правлячої партії “Грузинська мрія” суперечить зобов’язанням країни-кандидата в ЄС. Відповідно, статус кандидата для Грузії має бути призупинено без її подальшого прогресу на шляху вступу”, – ідеться в заяві.
Також євродепутати вважають, що слід переглянути фінансування Європейським союзом державного бюджету та урядових програм Грузії.
Авторами заяви є Раса Юкнявічене, Андрюс Кубілюс, Міріам Лексман і ще 28 депутатів Європарламенту.
Спікер зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано на брифінгу пояснив процедуру, за якою у Грузії теоретично можуть забрати кандидатський статус на вступ до ЄС. Про це повідомляє “Європейська правда”.
“Будь-які рішення, що стосуються процесу вступу, керуються і приймаються державами-членами за принципом одностайності. Іншими словами, ЄС – коли йдеться про шляхи приєднання окремих країн-кандидатів – ухвалює рішення щодо кожного наступного кроку в цьому процесі одностайно”, – сказав спікер.
“Це відбувається на основі рекомендації Європейської комісії, а потім – на основі обговорень і рішень, які ухвалюють одностайно країни-члени”, – додав Стано.
Отже, якщо одна з країн ЄС буде проти того, щоб карати Грузію, то країну не зможуть позбавати кандидатського статусу. Глава угорського уряду Віктор Орбан є найближчим союзником чинної грузинської влади в ЄС.