Лідери ЄС, НАТО та Великої Британії під час саміту у Лондоні підтвердили рішучість підтримувати Україну та наголосили на необхідності посилення оборонних можливостей Європи. Обговорювалися питання безпекових гарантій для Києва, збільшення військової допомоги та формування коаліції країн, готових гарантувати мирну угоду.
Відкриття саміту
Відкриваючи саміт, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, якого оточили президент Франції Макрон і президент України Зеленський, підкреслює теплий прийом українського президента вчора ввечері, коли він прибув до 10-го під’їзду з групою прихильників, які вітали його на вулиці.
«Ми всі з вами, з Україною, так довго, як це буде потрібно», – каже він.
Але він попереджає, що «це момент, який випадає раз на покоління для безпеки Європи», оскільки, за його словами, «отримання хорошого результату для України – це не просто питання правильного чи неправильного; це життєво важливо для безпеки кожної нації тут і багатьох інших».
Він додав, що раніше він говорив з балтійськими країнами, оскільки вони «очевидно, також є частиною нашої дискусії».
Стармер каже, що має намір працювати над планом для України, щоб «потім обговорити його зі США і разом просуватися вперед».
За його словами, сьогоднішні переговори будуть зосереджені на тому, «як ми можемо разом досягти справедливого, тривалого миру», і як підтримати Україну, «тому що навіть коли Росія говорить про мир, вона продовжує свою невпинну агресію».
По завершенню саміту європейські лідери виступили з заявами:
Європа має «озброїтися» та підтримати Україну
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що Європа має «масово наростити» свої оборонні можливості та розробити новий план з озброєння, який буде представлений на саміті Європейської Ради 6 березня.
«Ми маємо бути готові до найгіршого та зміцнити оборону заради безпеки всього ЄС», – заявила фон дер Ляєн.
Вона також підкреслила необхідність комплексних гарантій безпеки для України та висловила підтримку її економічному та військовому потенціалу.
Особливу увагу привернуло її висловлювання про необхідність перетворити Україну на «сталевого дикобраза», тобто країну, яку неможливо буде «проковтнути» потенційним агресорам.
НАТО: Європа готова збільшувати оборонні витрати
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив, що все більше європейських країн підвищують оборонні бюджети та роблять нові зобов’язання щодо підтримки України.
«Я почув сьогодні на саміті важливі нові оголошення про збільшення військових витрат. Це чудова новина», – заявив Рютте, додавши, що головна мета Альянсу – не допустити повторної агресії Путіна проти України.
Він також висловив підтримку політиці США в НАТО, захищаючи Дональда Трампа від критики.
«Я багато разів спілкувався з президентом Трампом. Він повністю підтримує статтю 5 НАТО, і всі ці спекуляції про позицію США в Альянсі безпідставні», – наголосив він.
Дональд Туск: Європа «прокинулася»
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що саміт показав єдність Європи у підтримці України та необхідності зміцнення східного кордону ЄС.
«Європа прокинулася і говорить одним голосом», – наголосив Туск.
Він охарактеризував саміт як «історичний» і заявив, що він відбувся в час «великого виклику для всієї Європи, не лише для ЄС та України».
Туск наголосив, що «немає жодних сумнівів, хто є агресором, а хто жертвою агресії», і підкреслив, що Європа стоїть на боці України. Він підтвердив, що обговорювалися питання збільшення відповідальності європейських країн за військове фінансування та оборону.
Також він нагадав, що Польща залишається лідером серед країн НАТО за рівнем військових витрат, спрямовуючи 4,7% ВВП на оборону, і висловив задоволення тим, що «все більше країн переходять від слів до реальних дій, збільшуючи військові витрати».
Туск категорично відкинув будь-які припущення про можливий розкол між Європою та США, наголосивши: «Ми не можемо дозволити цьому статися».
«На щастя, всі без винятку, незалежно від емоцій, які ми можемо відчувати, прагнуть, щоб трансатлантичні відносини між ЄС і США залишалися максимально міцними», – зазначив він.
Щодо майбутнього саміту Європейської Ради, який відбудеться наступного тижня, Туск висловив «обережний оптимізм», сподіваючись, що Європа надішле Путіну та Росії чіткий сигнал, що Захід не має наміру піддаватися шантажу та агресії.
Стармер: Росія не повинна диктувати майбутнє угоди
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про додаткову військову підтримку Україні, зокрема £1,6 млрд на закупівлю понад 5000 зенітних ракет.
«Ми повинні поставити Україну в максимально сильну позицію, щоб вона могла вести переговори з позиції сили», – заявив Стармер.
Він також оголосив про створення «коаліції охочих» для гарантування майбутнього мирного договору, додавши, що Британія готова відправити війська та авіацію для забезпечення безпеки України.
«Ми на роздоріжжі історії. Це не момент для розмов – час діяти», – наголосив британський прем’єр.
Стармер також повідомив, що на саміті багато країн висловили готовність приєднатися до «коаліції охочих», проте зазначив, що остаточні рішення мають приймати самі держави.
Говорячи про можливі переговори щодо миру, Стармер наголосив, що Росія не повинна мати можливості диктувати умови угоди.
«Ми вже бачили, як Росія неодноразово порушувала міжнародні домовленості. Ми не можемо повторити помилки минулого», – заявив він.
Стармер також підтвердив, що він особисто обговорив ситуацію з Дональдом Трампом напередодні саміту, і Вашингтон підтримує подальшу координацію між Україною, Європою, США та Великою Британією.
«Я не став би рухатися цим шляхом, якби не був упевнений у позитивному результаті. Ми посилимо допомогу Україні — літаками в повітрі та чоботами на землі. Ми відправимо в Україну наш контингент, щоб захистити цю мирну угоду. Але її також мають підтримати США — ми маємо об’єднатися», – зазначив він.
Що далі?
Наступна зустріч лідерів Європи та союзників відбудеться 6 березня, оскільки країни хочуть продовжити роботу над планом забезпечення безпеки України.
Саміт у Лондоні став важливим сигналом, що Європа готова рішуче підтримувати Київ та посилювати власну обороноздатність.