Фільм, який передбачив коронавірус: чому “Зараження” Содерберга зараз на вершині популярності

“Зараження” (“Зараза”, Contagion – в оригіналі) – фільм, який передбачив коронавірус. Саме так зараз говорять про стрічку 2011 року Стівена Содерберга. Чому режисера називають провісником, а фільм “Зараження” за кілька днів отримав таку популярність, якої не удостоївся ані під час прем’єри, ні за всі ці роки. Ми розбиралися, чи дійсно фільм передбачив епідемію коронавірусу COVID-19.

Перше, що варто зазначити, це те, що Содерберг не показав у фільмі зомбі-апокаліпсис або позапланетне походження вірусу, не показав заражених, які стають людьми з суперсилою. Він просто перевів на мову кіно всі питання і процеси, що існують в світі сьогодні і завжди. Конкретно – виникнення, поширення та боротьбу з невідомим вірусом.

Кадр з фільму “Зараження”

 

Отже, у фільмі є кілька взаємопов’язаних сюжетних ліній, що відображають події від початкового спалаху захворювання до розробки вакцини. Вірус виник у Гонконзі, а першим носієм стала американка у виконанні Гвінет Пелтроу. У зв’язку з тим, що інкубаційний період захворювання дуже короткий, а смертність і заразність занадто високі (вірус передається повітряно-крапельним шляхом і через дотики), відстежити його походження важко. Всесвітня організація охорони здоров’я спільно з Центром з контролю і профілактики захворювань США починають боротьбу з невідомим вірусом, у світі починається паніка, хаос, смерті, мародерство і спекуляція.

“Щоб замовити вивезення тіла – натисніть 1”

При створенні стрічки Содерберг співпрацював з Центром з контролю і профілактики захворювань США, консультувався з групою наукових експертів, перелопатив архіви, спілкувався з медиками. До речі, у фільмі фігурує прототип вірусу MEV-1 – це вірус Ніпах викликає важку хворобу, для якої характерні енцефаліт або респіраторні захворювання. Власне, Содерберг не просто знімає смерть за роботою, а знімає сам фільм з точки зору смерті. Обличчя, вирвані з натовпу (а у випадку з “Зараженням”, це оскароносні актори), люди, які абсолютно не застраховані від усього цього.

Так чому ж фільм став передбаченням? Адже під такий опис підпадають мало не всі спалахи вірусів, от тільки не всі досягають таких масштабів. Режисер показує все, що відбувається у фільмі с байдужістю, з якимось незворушним спокоєм. І це не емоційний дефект, а його свідома позиція: ось героїня перед смертю встигла відсвяткувати День Подяки, а ось голос автовідповідача в слухавці: «Щоб замовити вивезення тіла – натисніть 1», а ось історія про те, що в давні часи подавали руку, щоб показати про свою не озброєність. Хоча самі герої практично не бачать облич один одного – вони в масках, в захисних костюмах, в респіраторах.

Через таку ж маску Содерберг пропонує і нам дивитися на цей світ. Він зняв катастрофу і її масштаби як рутину, а сьогодні ця катастрофа і є сама неминуча і жахлива рутина. Кіно “Зараження” невипадково починається саме з другого дня поширення вірусу, а закінчується першим. Закільцьовка сюжету неминуча і у фільмі, і в житті (як не крути). Адже зло поширюється по всьому світу банально, невпинно і невтомно, не жаліючи нікого. Летюча мишка кусає і заражає свинку, а свинка – десятки мільйонів людей. А все чому? Та просто кухар вийшов до жінки з немитими руками! Ось чому віриш кожному кадру – ми все це вже проходимо (тільки в більш лайтовій версії). Не кажучи вже про дійсно круту кільцеву історію і сторітелінг. Так що, краще подумайте перш, ніж подавати руку. Хто знає, озброєна інша людина чи ні?

Аліна Бондарєва.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.