Критика лідерами Китаю та Індії дій президента РФ Володимира Путіна в Україні свідчить про зміну глобального сприйняття війни. Про це повідомляє Financial Times із посиланням на західних офіційних осіб.
Три західні джерела заявили, що закид прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді на адресу Путіна і визнання російським лідером, що Китай висловлює занепокоєння війною в Україні, свідчать про те, що Пекін і Нью-Делі відчувають дискомфорт при контактах із Москвою.
Один високопоставлений європейський чиновник сказав, що ці заяви були справжнім і чітким сигналом, що східні партнери Росії роздратовані. На його думку, Індія та Китай тепер можуть скоригувати свої дії як щодо Росії, так і стосовно Заходу.
Крім того, один із європейських міністрів сказав Financial Times, що зроблені в Узбекистані заяви розцінили як «справжню критику» з боку Китаю та Індії.
«Особливо від Моді. Я не думаю, що йому це подобається», – додав міністр.
З такою оцінкою згодні й у США. У п’ятницю представник ради національної безпеки США Джон Кірбі на саміті в Узбекистані сказав, що заяви свідчать, що Путін «ще більше ізолює себе від міжнародної спільноти».
«Навіть ті країни, які не виступали проти нього голосно і різко, починають запитувати, що він робить в Україні», – зазначив Кірбі.
Коментуючи риторику Путіна, західний дипломат у Москві сказав газеті, що «це вийшло за межі простої зміни партнерів».
“Він (Путін – ред.) бачить політичні та економічні блоки, що змагаються”, – сказав західний дипломат у Москві.
Зустрічаючись на полях саміту ШОС в Узбекистані з лідером Китаю Сі Цзіньпіном Путін заявив, що “розуміє його питання та занепокоєння щодо цього”. Це було перше публічне визнання розбіжностей між Москвою та Пекіном щодо війни в Україні.
Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді під час зустрічі з Путіним сказав, що зараз “не епоха воєн”. Після цього Путін заявив, що «ми зробимо все для того, щоб це все припинилося якнайшвидше».
«Заява Моді досягла мети, якої він хотів досягти: він надіслав сигнал Заходу, що не підтримує Путіна», — сказав старший науковий співробітник Центру політичних досліджень у Нью-Делі Сушант Сінгх.