Фірташ став дипломатом у Білорусі, щоб його не екстрадували з Австрії

Щоб залишитись в Австрії, український бізнесмен Дмитро Фірташ отримав від Білорусі дипломатичну посаду у Відні. Про це повідомляє DW.

Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) – одне з маловідомих для широкого кола міжнародних агентств у структурі ООН, яка має сприяти індустріалізації постколоніальних країн третього світу.

Проекти UNIDO – такі як, наприклад, стипендіальна програма для жінок Нігерії, які бажають торгувати холодильниками та кондиціонерами – координуються зі штаб-квартири у Відні. Саме в австрійській столиці доля звела з цією організацією українця, відомого не так зв’язками з Африкою, як торгівлею російським газом.

Як з’ясувала DW, Фірташ намагається отримати дипломатичний імунітет через роботу за UNIDO. Це випливає із тексту рішення Вищого земельного суду Відня у кримінальних справах від 14 червня, який є у розпорядженні редакції.

У документі понад 30 сторінок перелічені аргументи захисту Фірташа, завдяки яким він домігся того, що після дев’яти років судового позову у справі про екстрадицію бізнесмена до США розгляд справи буде розпочато заново. Ключовий аргумент – посада, яку обійняв при UNIDO бізнесмен, на вимогу його адвокатів, передбачає дипломатичний імунітет від кримінального переслідування.

Суд апеляційної інстанції у своєму рішенні від 14 червня зобов’язав суд першої інстанції при повторному розгляді врахувати роботу Фірташа у структурах ООН та визначити, чи підпадає він статусу дипломата. Якщо відповідь буде позитивною, українець зможе уникнути екстрадиції до США, де її звинувачують у корупції та відмиванні коштів.

Несподівана дипломатична кар’єра Фірташа у Відні пов’язана з режимом на чолі із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Як зазначається у тексті рішення Вищого земельного суду Відня, Фірташ має статус радника постійного представництва Республіки Білорусь у міжнародних організаціях у Відні.

Ноту про делегування українського бізнесмена як представника при ООН з промислового розвитку було передано до штаб-квартири UNIDO 29 червня 2021 року. Саме на підставі цього статусу Фірташ вимагає зупинити процедуру екстрадиції до США, посилаючись на дипломатичний імунітет.

Щоб довести, що Фірташ, як радник при UNIDO, має статус дипломата, включаючи дипломатичну недоторканність, адвокати бізнесмена в жовтні 2021 року передали суду юридичну експертизу, підготовлену одним із західноєвропейських професорів з міжнародного права.

В той самий час міністерство юстиції Австрії повідомило суд, що Фірташ не акредитований належним чином при UNIDO і не має відповідної акредитаційної картки від австрійського міністерства закордонних справ. Тобто уряд у Відні не вважає українця особою, на яку поширюються привілеї дипломата, включаючи правовий імунітет.

Суди попередніх інстанцій врахували повідомлення австрійського мін’юсту та не визнали дипломатичного імунітету Фірташа. Однак рішенням від 14 червня Вищий земельний суд Відня у кримінальних справах повернув справу на розгляд першої інстанції, зобов’язавши суд дати самостійну правову оцінку, незалежно від позиції Мін’юсту Австрії, чи визнавати дипломатичний імунітет Фірташа.

Якщо суд визнає українця дипломатом з усіма привілеями, розгляд справи про його екстрадицію буде припинено, доки діятиме дипломатичний мандат.

У посольстві Білорусі у Відні на момент публікації статті не відповіли на питання DW про те, чим саме займається Фірташ у статусі радника постійного представництва Білорусі при міжнародних організаціях в австрійській столиці та чим саме він корисний ООН із промислового розвитку.

Спікер адвокатів Фірташа повідомив DW, що коментарі щодо судових процесів не надаються. Таким чином, без відповіді залишилося питання, чи було призначення Фірташа радником у Відні узгоджено з Лукашенком чи урядом у Мінську і за чиєю ініціативою українець почав працювати радником при представництві Білорусі.

  • 27 березня 2022 року Фірташ програв черговий суд і опинився за крок від екстрадиції до США.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.