У вівторок, 1 жовтня, президент Володимир Зеленський оголосив про те, що Україна підписала так звану “формулу Штайнмайєра” щодо проведення виборів на окупованому Донбасі. Ця новина викликала фурор і вже ввечері в Києві спалахнули акції протесту. Насамперед це обумовлено тим, що Офіс президента не поспішає інформувати громадськість про рішення, яке визначає долю держави. У зв’язку з цим «Європейська правда» проаналізувала, чого вдалося домогтися українським дипломатам і які існують ризики «формули Штайнмайєра» для України.
Що вдалося відстояти Києву
Напередодні в Мінську учасники ТКГ погодили «формулу Штайнмайєра» в тій же редакції, яка була відхилена Києвом на зустрічі 18 вересня. За даними видання, українська сторона виступала проти того, щоб під «формулою» стояли одночасно підписи представників України і проросійських псевдореспублік, а на цьому наполягала РФ. Російські джерела підтверджують, що такого небезпечного «сусідства» вдалося уникнути.
На відміну від «Мінського протоколу», підписаного Леонідом Кучмою, представниками України в ТКГ і ватажками ОРДЛО Захарченком з Плотницьким у 2014 році, «формулу» оформили іншим способом. Документ представлений у виді окремих листів від українських представників і окупантів і на адресу ОБСЄ.
Також невеликою перемогою українських дипломатів можна вважати те, що в документі прописано – вибори на окупованих територіях Донбасу повинні проходити згідно з законами України. У початковій редакції «формули Штайнмайєра» в 2015-2016 роках цього пункту не було. Тепер справа за Верховною Радою, яка має ухвалити закон про вибори, пристосований до проведення голосування в ОРДЛО з урахуванням виводу військ та інших умов.
Загрози узгодженого документа
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко особисто зізнався, що в узгодженому документі «є певний ризик». Він полягає в тому, що висновки про відповідність виборів до українського законодавства повинна давати не Україна, а спостережна місія БДІПЛ ОБСЄ, “якій ми нібито все довіряємо, але розуміємо ризики”.
У свою чергу попередник Пристайка Павло Клімкін, який критично ставиться до «формули Штайнмайєра», зазначив, що місія БДІПЛ ОБСЄ ще жодного разу не закривала очі на дотримання стандартів настільки сильно, щоб назвати “в цілому чесними” вибори під контролем окупантів.
“Я не пригадую, щоб БДІПЛ ОБСЄ спостерігали за виборами на фактично окупованій території …. За цими стандартами вибори не можуть проводитися за наявності іноземних військ і найманців. Потрібні відповідні питання безпеки умови”, – пояснив ексміністр закордонних справ.
Головним ризиком для України Клімкін вважає спробу Кремля «розмити поняття стандартів ОБСЄ щодо виборів».
Між тим, радник п’ятого президента Костянтин Єлісєєв вважає, що Росія за допомогою «формули Штайнмайєра» розставляє пастки і Україна може отримати ще більші проблеми, ніж ті, що наразі існують.
«Форсуючи фіксацію формули Штайнмайєра, Москва продовжує розставляти пастки, оскільки не залишає плани федералізувати Україну. Так, в Кремлі вже натякають про “сядемо, напишемо і зійдемося посередині”, але посередині буде максимально широка автономія для Донбасу, далі нав’язуватися всій Україні», – вважає Єлісєєв.