Глава МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив про кризу у відносинах з НАТО на тлі передачі США Канберрі технологій з будівництва атомних підводних човнів. Про це повідомляє DW.
Франція назвала відносини з НАТО напруженими на тлі того, що Австралія вирішила розірвати контракт із французькою компанією з розробки та будівництва підводних човнів Naval Group. Канберра зробила вибір на користь співпраці з Вашингтоном і Лондоном. 18 вересня Ле Дріан в ефірі телеканалу France 2 заявив, що це рішення ускладнило взаємодію Парижа з НАТО.
Він також акцентував, що варто поставити під сумнів і відносини Франції з США. Ле Дріан сказав, що якщо говорити про “справжній Альянс”, то його учасники “розмовляють один з одним і демонструють повагу, чого в даному випадку не було”. Він також висловив упевненість, що таке рішення поставило під загрозу нову стратегічну концепцію НАТО.
“Подібне неприпустимо, воно свідчить про кризу”, – підкреслив міністр.
Він додав, що Франція дізналася про угоду США та Австралії за годину до офіційного оголошення про неї. Ле Дріан сказав, що Париж відкликав своїх послів у Канберрі та Вашингтоні для переоцінки ситуації. При цьому він заявив, що відносно Великобританії це не має сенсу, оскільки йому відомий “їхній постійний опортунізм”.
На думку міністра, Альянсу доведеться врахувати те, що сталося, під час перегляду стратегії НАТО на саміті в Мадриді в 2022 році. Він уточнив, що Париж зробить пріоритетом розробку стратегії безпеки ЄС у рамках головування в Раді Євросоюзу в першій половині 2022 року.
У свою чергу голова Військового комітету НАТО, адмірал Роб Бауер спробував згладити наслідки кризи і завив, що вони навряд чи вплинуть на “військову співпрацю” в рамках Альянсу.
15 вересня президент США Джо Байден оголосив про новий оборонний союз Сполучених Штатів з Австралією і Великобританією, в рамках якого Канберра отримає американські технології з будівництва атомних підводних човнів і напрацювання в області кіберзахисту, прикладного штучного інтелекту і нарощування підводного арсеналу.
За оцінками експертів, цей союз спрямований на протидію посиленню Китаю. Такі дії викликали обурення французької влади, оскільки її країна позбулася контракту на поставку підводних човнів в Австралію на суму в 56 млрд євро. Цей контракт підписали ще в 2016 році.
При цьому глава пресслужби Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що “Франція є важливим партнером і старим союзником” Вашингтона, і він “дуже дорожить” цими відносинами.