Найбільші країни Європи нині працюють над спільними планами щодо захисту континенту на випадок виходу США з НАТО. Про це пише Financial Times із посиланням на слова чотирьох проінформованих європейських посадовців.
Зазначається, що лідери європейських країн побоюються, що Білий дім може різко скоротити розміщення військ чи техніки або зменшити участь у спільних завданнях НАТО. Країни Європи нині обговорюють перебирання на себе основної відповідальності за оборону континенту для того, щоб уникнути хаосу в разі одностороннього виходу США з Альянсу.
За даними джерел видання, в таких обговореннях нині беруть участь Велика Британія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи. Вони працюють над конкретним планом з перерозподілу фінансового й військового тягаря на Європу, який планують представити США у червні перед щорічним самітом лідерів НАТО в Гаазі. Повідомляється, що документ включатиме тверді зобов’язання щодо збільшення європейських оборонних витрат і нарощування військового потенціалу.
Проте європейські країни не мають такого військового потенціалу та ядерного стримування, як США. За оцінками посадовців, для того щоб вийти на такий рівень, Європі знадобиться від 5 до 10 років.
“Збільшення витрат – це єдина можлива стратегія: розподіл тягаря та зменшення залежності від США. Ми розпочали ці переговори, але завдання настільки масштабне, що багато хто відчуває себе перевантаженим”, – сказав один із посадовців.
Окрім того, Франція і Британія нині ведуть активні дискусії щодо створення “коаліції рішучих” без участі США, яка має забезпечити підґрунтя для гарантування миру після завершення війни в Україні.
- Президент США Дональд Трамп розглядає можливість виведення 35 000 американських військовослужбовців із Німеччини та їх передислокацію до країн Східної Європи, зокрема в Угорщину, яка наклала вето на новий пакет військової допомоги Україні на саміті ЄС у Брюсселі.
- Президент США Дональд Трамп обговорює з радниками можливість зміни підходу до участі США в НАТО, що може включати відмову від захисту країн-членів, які не витрачають встановлений відсоток свого ВВП на оборону.