Анонсований Києвом контрнаступ України буде ризикованим: він вимагатиме взаємодії всіх родів військ і його доведеться проводити без переваги в повітрі, оскільки союзники все ще відмовляються надати сучасні винищувачі F-16. Про це повідомляє Financial Times, пише НВ.
Понад 35 тисяч українських солдатів за підтримки західних бойових танків мають зіткнутися з більше ніж 140 тисячами солдатів противника на лінії фронту завдовжки 950 км. Їх розділятиме смертоносна смуга з мін, земляних валів та протитанкових споруд, створених росіянами, йдеться у статті.
«Ставки на цьому першому етапі весняного контрнаступу не могли б бути вищими», — наголошує видання.
Ситуація на полі бою визначить, наскільки сильною буде позиція України під час переговорів з Москвою.
За словами військових чиновників та аналітиків, опитаних FT, бойові дії будуть складним завданням, оскільки операції з прориву мають синхронно здійснюватися всіма родами військ — від артилерії і танків до розвідки й інженерів.
«Для цього потрібна гігантська координація загальновійськових з’єднань. Кожен має відіграти свою роль. Це дуже високий ризик», — сказав Нік Ганнелл, колишній офіцер Королівських інженерних військ Великої Британії, який має великий досвід таких операцій.
У статті зазначається, що завдання українцям ускладнює відсутність у них переваги в повітрі. FT нагадує, що остання велика битва за участю танків відбулася у 2003 році, коли коаліція на чолі зі США боролася з іракськими військами, оснащеними радянськими Т-72, але союзників тоді підтримувала штурмова авіація та гелікоптери Апач.
На землі в українських військових буде західна бронетехніка: британські танки Challenger, німецькі Leopard, американські бойові машини Bradley та самохідні гаубиці Archer. Але їм не вистачатиме надійного прикриття з повітря від російських винищувачів. За словами Ганнелла, вони здатні «роздавити спеціалізовану інженерну техніку України» під час прориву укріплень. Захід все ще відмовляється надати Україні сучасні винищувачі, такі як американські F-16.
«Класичний підхід у наземному наступі полягає в тому, щоб прорватися в тил ворога, в одному або декількох районах, і завдати концентрованого удару по центру ваги противника. Успішні приклади без переваги у повітрі рідкісні», — розповів FT колишній командир британського бронетанкового піхотного батальйону Бен Баррі.
Видання пише, що до травня земля стане достатньо твердою для маневрів бронетехніки. Також до цього часу Захід встигне поставити в Україну більше бронетехніки та інженерного обладнання, наприклад, броньованих мостоукладачів, які є в останньому пакеті допомоги США на $2,6 мільярда доларів, зазначається у статті.
Місце контрнаступу суворо засекречене, нагадує FT. У статті йдеться про те, що одним зі стратегічно важливих для Росії міст є Мелітополь, звільнення якого розділило б російські війська на дві частини: на півдні, зокрема в Криму, і на сході України. Усвідомлюючи небезпеку, росіяни підготувалися до оборони у цьому регіоні.
Як пише FT, оборона росіян зазвичай складається з мінного поля, за яким йдуть ряди пірамідальних бетонних стовпів, які називають зубами дракона, що уповільнюють механізовані підрозділи. За ними ще одне мінне поле, за 400 метрів — лінія траншей і бліндажів, а ще за 500 метрів — протитанковий рів.
Ганнелл пояснив, що для контратаки потрібно вибрати найвигідніше місце.
«Це може бути місце, де Україна поблизу має хорошу логістику, або найслабше місце Росії — хоча це може бути і найслабше місце України», — сказав він.
Першим кроком контрнаступу буде розчищення смуги шириною у 5 метрів через мінне поле, по якій зможуть пройти танки та інша бронетехніка, потім потрібно буде прибрати зуби дракона, можливо, за допомогою танків, оснащених плугами, а після цього подолати рів за допомогою спеціального мостового обладнання.
«Уся справа в імпульсі та швидкості», — наголосив Ганнелл.
Як розповіли FT аналітики, найскладніше синхронізувати різні частини, при тому, що українська армія, хоч і вміє проводити невеликі маневри, має обмежений досвід загальновійськових операцій такого масштабу.
Видання також пише, що українська армія втратила близько 120 тисяч людей, серед яких багато досвідчених солдатів. За даними американської розвідки, які стали відомими через витік, контрнаступ може досягти набагато більш обмежених цілей, ніж розраховує Київ. Водночас, FT нагадує, що українську армію раніше кілька разів недооцінювали.
«Якщо українська атака буде жорсткою і швидкою і опиниться позаду росіян, лінія фронту посиплеться, і росіяни втечуть… так само, як вони робили це під час контрнаступу під Харковом», — сказав виданню Глен Грант, колишній офіцер британської армії та радник комітету з питань оборони українського парламенту.
У цьому випадку російська лінія оборони виявиться значною мірою марною. «І тоді українці зможуть просто продовжувати йти, допоки діють їхні плани та логістика», — додав Грант.