Російська влада, у тому числі Володимир Путін, неодноразово заявляла, що економіка країни добре справляється з санкціями та наслідками війни з Україною, проте це не так. Про це повідомляється в статті Financial Times під заголовком “Потьомкінська економіка Путіна“.
У статті зібрані факти та думки авторитетних фахівців, які свідчать про те, що цифри, що наводяться російською владою, не відображають реального стану економіки.
Приховати реальний стан справ в економіці Путіну вдалося, засекретивши після початку війни значну частину даних, вважають економісти, яких цитує Тоні Барбер у матеріалі FT.
Джеффрі Зонненфельд і Стівен Тянь з Єльського інституту вищого керівництва взагалі називають дані про ВВП Росії «винахід уяви Путіна». Вони також критикують МВФ за використання цих відомостей у прогнозі, який обіцяє зростання російської економіки на 0,3% за підсумками року.
«Наші дані показують, що після вторгнення в Україну Кремль публікує дедалі ретельніше відібрані економічні звіти, вибірково відкидаючи несприятливі показники та публікуючи лише сприятливіші», — пишуть вони.
На приховування даних звертав увагу також польський економіст Петро Дзержановський. Деякі публічні відомості дозволяють поставити під сумнів дані про економіку, що озвучуються російською владою.
Барбер звернув увагу на показники безробіття у Росії. Росстат повідомляв, що у 2022 році вона виявилася рекордно низькою: 3,7%. Однак приховане безробіття, згідно з аналізом FT та оцінками консалтингової мережі FinExpertiza, минулого року рекордно зросло і перевищило 12%.
2022 року Росстат зафіксував мінімальний за всю історію спостережень рівень бідності. Номінальні зарплати того ж року, за даними Росстату, зросли на 12,7%, а реальні впали лише на 1%.
Проте Барбер звернув увагу на непрямий показник добробуту — роздрібний продаж, який у жовтні 2022 року впав майже на 10% порівняно з жовтнем минулого року. Їхнє скорочення свідчить про зниження доходів сімей, зазначає він. На це вказує і падіння продажів автомобілів на 59% за 2022 рік.
ВВП Росії за підсумками 2022 року скоротився на 2,1% — це менше падіння, ніж прогнозували влада та експерти. При цьому економіст Сергій Гурієв говорив, що ВВП країни не може надійно відображати здоров’я економіки країни, що воює, навіть якщо уряд не маніпулює даними. Додаткові витрати на війну та апарат держбезпеки змушують залишити менше коштів на соціальні сектори економіки, на що вказує аналіз Reuters.
Водночас доходи Росії від нафти та газу, які з радянських часів були пов’язані зі зростанням ВВП, у першому кварталі 2023 року впали приблизно на 50% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
До цього можна додати вплив на економіку масштабної еміграції, яка розпочалася після вторгнення, зазначає автор. За даними дослідження старшого наукового співробітника Інституту Петерсона Еліни Рибакової, у 2022 році з Росії виїхала рекордна з 2008 року кількість осіб – до 1,5 млн. Близько 10% з них, згідно з аналізом журналістки Маші Борак у MIT Technology Review, працювали в секторі IT.
Цей важкий удар для економіки доповнюється загальними демографічними проблемами країни: великою надмірною смертністю під час пандемії та низькою очікуваною тривалістю життя, яке фіксує Світовий банк (менше ніж 75 років для жінок та менше ніж 65 — для чоловіків). Все це не означає, що в короткостроковій перспективі російська влада не зможе підтримувати ведення війни, зазначає Барбер.
“Якщо припустити, що до травня 2024 року не буде ні припинення вогню, ні врегулювання, я думаю, що Росія зможе продовжити війну”, – додав він.