Втративши європейський ринок газу, російський “Газпром” не зміг домовитися про постачання до Китаю і змушений був скоротити видобуток до мінімуму за всю історію існування компанії. Про це пише The Moscow Times із посиланням на статистичні дані “Газпрому”, опубліковані в понеділок.
Так, за підсумками 2023 року загальний видобуток газу структурами “Газпрому” склав 359 млрд кубометрів. Це на 13% менше, ніж у 2022 році та на 30% менше, ніж у довоєнному 2021-му.
“Результат компанії минулого року став гіршим за 34 роки, що минули з того моменту, як у “Газпром” було перетворено міністерство газової промисловості СРСР. (…) Вторгнення в Україну та невдала спроба “заморозити Європу” поставили хрест на компанії, що оперує самими великими у світі доведеними запасами газу”, – пише The Moscow Times.
Видання зазначає, що, втративши Європу, “Газпром” втратив ринок збуту, на який працював понад півстоліття. Постачання до Європи зменшилися до 28 млрд кубів, що відповідає рівню другої половини 1970-х років. Наразі компанія змушена заморожувати свердловини на родовищах газу.
Крім того, вперше з кінця 1990-х “Газпром” завершив рік без чистого прибутку. Причому компанія зазнала не просто збитків, а рекордних втрат за всю свою історію – 629 млрд рублів.
“Кремль сподівається на Китай, пропонуючи тому вп’ятеро збільшити закупівлі газу і побудувати новий трубопровід — “Сила Сибіру-2″. Але Пекін зволікає, очікуючи від Росії нових знижок на газ, який уже обходиться китайським покупцям на 46% дешевше, ніж європейським” країнам та Туреччині”, – зазначає видання та нагадує про провальний візит Путіна до Пекіна у травні.