Абітурієнти масово отримують повістки в армію і відправляються на призовні комісії через зміщення дат вступної кампанії.
Ігор Дрозда на своїй сторінці в Facebook розповів, як пред’явив комісії Дарницького районного військового комісаріату оригінали документів про вступ на магістратуру у столичний виш, а також довідку про навчання у мовному центрі Чехії, однак комісія проголосувала за його призов на військову службу.
«МОН заступився перед ЗСУ за тих, хто досяг 18-19 років і вони отримують відстрочку за бажанням, але всі хто вступає до магістратури у віці 25 років залишилися за бортом. Згідно з логікою всіх, хто до цього причетний, на магістратурі тільки дівчата», – пише Дрозда.
Після того, як комісія одноголосно проголосувала за призов киянина на службу, його та інших призовників стали утримувати на території збірного пункту. Їх відвели в їдальню і показали, де вони спатимуть.
«Всі були шоковані тому, що 1 липня на районній комісії нам сказали з’явитися без речей. І сьогодні нам не повідомили, й не пред’явили документів на підставі чого нас утримують на території збірного пункту. Більшість призовників подзвонили в поліцію, в прокуратуру, батькам, журналістам, але ніхто нічим не міг допомогти, оскільки ворота були закриті. І на територію сторонніх теж ніхто не пускав», – додав Дрозда.
Ще один студент-призовник Георгій Вешапідзе в соцмережі повідомив, що його також незаконно утримували на території збірного пункту.
Він завершив навчання в червні й отримав ступінь бакалавра, після чого готувався до вступу на магістратуру.
«У невеликий проміжок часу між завершенням навчання та вступом для його продовження, про себе вирішив нагадати військовий комісаріат Дарницького району», – розповідає Вешапідзе.
Попри те, що хлопець представив заяву про свій намір продовжувати навчання у виші, призовна комісія відмовила в наданні відстрочки до жовтня. У той же день його заблокували разом з іншими студентами-призовниками і утримують на території збірного пункту.
«Все моє життя пов’язане з музичним мистецтвом – оперний співак. Виступаю на міжнародних конкурсах, представляючи Україну. Півторирічна пауза в музичній практиці боляче вдарить по багаторічній роботі для досягнення наявних навичок, призведе до регресу і необхідності відновлення втраченого», – додав студент.
Як вступникам отримати відстрочку від армії?
Згідно ст. 17 п. 8, громадяни призовного віку отримують відстрочку від призову, якщо навчаються на денній формі, зокрема, у вищому навчальному закладі. Але проблема в тому, що в цьому році подача документів у ВНЗ здійснюється в серпні, а в липні абітурієнти все ще вважаються призовниками і, відповідно, підлягають призову.
Міністерство освіти вступилося за призовників, розіславши у навчальні заклади лист, в якому рекомендує проводити попередню реєстрацію абітурієнтів за їхнім зверненням.
Для отримання такої реєстрації необхідно надати сертифікати ЗНО минулих років або підтвердити реєстрацію на зовнішнє незалежне оцінювання у цьому році. Це можна зробити на базі Центру оцінювання освіти. Для навчальних закладів і спеціальностей, за якими ЗНО не передбачено, досить підтвердити реєстрацію на єдиний вступний іспит.
Зареєстровані абітурієнти зможуть отримати довідку, яку навчальний заклад видає на свій розсуд. Шаблону для такого документа немає. Однак в довідці потрібно підтвердити факт реєстрації в конкретному виші й «намір вступати» в цей навчальний заклад. У МОН вважають, що це дозволить абітурієнтам отримати відстрочку до закінчення вступної кампанії.
Втім, достеменно не зрозуміло, чи стануть такі довідки аргументом для призовних комісій. Батьки вступників побоюються, що такі документи не вплинуть на військкомів, оскільки, можливо, їх може придбати у виші будь-який охочий або абітурієнт передумає вступати.
8 липня на сайті Міносвіти з’явилася новина про те, що відомство спільно з Офісом президента і Генштабом «пропрацювали рішення, які дозволять абітурієнтам отримати відстрочку», але в списку цих рішень йдеться тільки про вищезазначені довідки від вишів, які дозволяють отримати відстрочку до 1 жовтня 2020 року.
Водночас офіційних роз’яснень чи рекомендацій для абітурієнтів від Генерального штабу, який міг би вплинути на ситуацію, так і не з’явилося. Таким чином комплексного вирішення проблеми досі немає, а вступникам ніхто не гарантує, що їхню довідку про «намір вступати» візьмуть до уваги у військкоматі й дадуть відстрочку.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигати закликав Міністерство освіти і Міністерство оборони скоординувати свої дії щодо надання випускникам відстрочки від весняного призову.
“Хлопці, які досягли 18 років і хочуть вступити до ВНЗ, мають отримати таку можливість. Напевно, не варто бігти зараз терміново вручати повістки”, – сказав Шмигаль на засіданні Кабміну в середу, 8 липня.
Оновлення: У пресслужбі Генштабу заявили ВВС News Україна, що питання вже врегульоване.
“Там були сьогодні представники командування Генерального штабу. На цьому збірному пункті спілкувалися, мали бути вручені юнакам відповідні документи”, – пояснили там.
На питання про причини цього непорозуміння там відповіли, що у деяких випадках призовники надавали документи, які не відповідають офіційним роз’ясненням.
“Людина хоче навчатись десь там в Празі, вчити чеську мову. Не навчатись в закладі навчальному, а вчити мову, щоб у 2021 році поступити тільки. Тобто він свідомо йде на обман, і, звичайно, вигідно підіймати галас у мережі”, – додали в Генштабі.
- 28 травня Генеральний штаб ЗС України заявив, що громадяни у віці від 18 до 19 років призиватимуться на службу тільки за власним бажанням.
- 5 липня в Міністерстві освіти і науки запевнили, що домовилися з Міністерством оборони про те, що випускники шкіл і вишів цього літа не призиватимуться на строкову службу через пандемію коронавірусу.