Генеральний директор держпідприємства «Медичні закупівлі» Арсен Жумаділов заявив, що останнім часом Міністерство охорони здоров’я чинить тиск на роботу підприємства і блокує закупівлі. Про це він пише на своїй сторінці в Facebook.
За словами Жумаділова, причина блокування закупівель полягає у прагненні МОЗ знайти не того переможця тендеру, який дав найвигіднішу пропозицію, а того, хто більше сподобався.
Так було з маловідомою компанією «MEDDIV», в якої МОЗ придбав костюми біозахисту вдвічі дорожче, ніж пропонував український виробник за договором з «Медичними закупівлями».
«Очевидно, ТОВ «Медді» зі своїми китайськими товарами швидко знайшло шлях у найвищі кабінети міністерства. І неважливо, що цей шлях коштував додаткових 17 млн грн (з них 13 млн грн прямих перевитрат) платників податків», – зазначив директор держпідприємства.
Він стверджує, що в усному та письмовому вигляді довів МОЗ позицію держпідприємства щодо неприйняття умов, які є незаконними і такими, що компрометують неупередженість закупівельних процедур.
Однак міністерство заблокувало закупівлю, а «Медичні закупівлі» виключило з казначейської мережі по програмі «Резервного фонду».
«Одночасно з цим у ЗМІ піднялася хвиля замовних статей, які завдають шкоди репутації ДП як стратегічного закупника у сфері охорони здоров’я», – стверджує директор підприємства.
Жумаділов наголосив, що результатом цієї ситуації також стало:
- Виключення «Медичних закупівель» з процесу підготовки до запуску нового тендера за централізованими програмами МОЗ. Згідно з бюджетом на 2020 рік, ДП має провести закупівлю на більш ніж 6 млрд грн;
- Заморожування процедури визначення держпідприємства центральною закупівельною організацією. Ця процедура дозволила б ДП допомагати лікарням у скороченні штату і витрат на закупівлі;
- Закупівлі для боротьби з коронавірусом. Нещодавно створений спеціальний фонд передбачає виділення певної суми на закупівлю товарів і до того ж є гроші з місцевих бюджетів (до 4 млрд грн). Якби ДП брало участь у закупівлях хоча б по одному із джерел, то це показало б значну економію.
На думку Жумаділова, є три варіанти подальшого розвитку подій. У першому випадку «Медичні закупівлі» продовжать наполягати на неприпустимості втручання МОЗ у процедури закупівель, але це може призвести до зриву постачання життєво необхідних препаратів.
Другий варіант – це погодитися з вимогами міністерства, але тоді є ймовірність, що при закупівлях знову з’являться «традиційні» 40% додаткових витрат постачальників. І третій варіант, який розглядає Жумаділов, це написати заяву про звільнення. Тоді події розгортатимуться за одним з вищенаведених сценаріїв, але без його участі.
Нагадаємо, раніше в Міністерстві охорони здоров’я звинуватили «Медичні закупівлі» в тому, що вони збиралися купити дешевші захисні костюми, які нібито не відповідають вимогам.