Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, виступаючи перед народними депутатами, розповів про пріоритети та цілі роботи уряду. Велика частина виступу стосувалася економічних і фінансових питань. Кілька слів було сказано про «соціалку», а теми культурної політики і зміцнення обороноздатності не потрапили до виступу.
Боротьба з корупцією
Темі корупції Гончарук присвятив усього кілька тез.
«Ми (мається на увазі весь політикум – ред.) досі не впоралися з тим, що хтось приходить до влади, щоб щось пиляти. Цьому необхідно покласти край, і ми це зробимо. У новому уряді красти не будуть», – сказав Гончарук, додавши, що цього недостатньо для розвитку держави.
Економічне зростання
На думку прем’єра, більшість проблем можна вирішити за рахунок економічного зростання. Гончарук додав, що зростання ВВП 2-3% на рік, що Україна демонструє сьогодні, недостатньо.
«Мінімум на 5-7%. Це дозволить нам потроху наближатися до рівня, який вважається прийнятним у світі», – сказав він.
Такий сценарій дозволить «створити мільйони робочих місць» і боротися з відтоком робочих рук.
Кредити і дешеві ресурси для економіки
Одним із способів прискорити зростання ВВП Гончарук називає зниження вартості кредитних коштів всередині країни. НБУ повинен знизити облікову ставку.
«В Україні може бути іпотека в гривні 12%-13% річних. Це можна зробити в наступному році. Вже в цьому році може знижуватися процентна ставка за кредитами. Люди почнуть робити бізнес. Це може запустити будівництво та промисловість. Дешеве кредитування – це одна з тактичних цілей, яку ми перед собою ставимо», – сказав глава уряду.
Незалежність НБУ
Гончарук заявив, що незалежність Нацбанку вкрай важлива. Однак, незважаючи на це, Кабмін буде вести переговори про зниження облікової ставки та вартості кредитів.
«Звичайно, не можна втручатися в діяльність НБУ. Ми це добре розуміємо. Це неполітичний орган, і його незалежність є основою макростабільності економіки України. Але уряд має перебувати у постійному діалозі з НБУ, щоб вони не були надто консервативними. Щоб іноді відпускали, іноді давали можливість знизити кредитну ставку», – сказав глава уряду.
МВФ
Співпраця з МВФ продовжиться. Принаймні, уряд Гончарука цього прагне.
«Нам дуже важливо змінити ставлення до Україні у світі. Це про імідж. Кредитний рейтинг говорить сам за себе», – сказав прем’єр, додавши, що основою поліпшення іміджу стане співпраця з міжнародними партнерами і кредиторами.
За його словами, за кілька тижнів у Києві буде працювати місія МВФ. Гончарук розраховує домовитися про нову 3-4-річною програму.
Конкуренція і рівні правила
У сфері енергетики та інфраструктури пріоритетно буде забезпечена конкуренція.
«Україна буде прагнути до інтеграції з європейським енергетичним ринком. Ми знаємо, що за планом це повинно відбутися в 2023 році. Це дуже довго. Ми будемо робити все, щоб, як мінімум, не відсунути, а як максимум наблизити цю дату», – сказав Гончарук.
За його словами, це дозволить знизити тарифи для населення.
«Ми перестанемо платити надприбутки монополістам. Це ще одне дуже складне, але пріоритетне завдання уряду», – сказав прем’єр.
Плани на 2019 рік
Всі системні законопроекти мають бути прийняті до кінця 2019 року. А в 2020 почнеться їх імплементація.
Прем’єр додав, що його команда розробила 37 законопроектів, реалізація яких стане першими кроками уряду.
Податкова, і боротьба з контрабандою
У 2019 році Гончарук планує «почистити податкову від корупції» і навести порядок з податковим адмініструванням та ліквідувати системну контрабанду.
Зростання прожиткового мінімуму
Уряд має намір переглянути розмір прожиткового мінімуму, який на сьогоднішній день складає близько 2000 грн.
«У нас дуже багато людей живе за межею бідності. Про них ми не можемо забувати. В Україні задекларовано неадекватний прожитковий мінімум, на цю суму неможливо прожити», – сказав прем’єр.