Російський режисер Юрій Биков не розуміє, як можна, маючи на руках ресурси і можливості, не тільки не розвивати Росію, але і весь час знижувати якість життя простих людей, які вже змирились і прийняли постійні випробування як даність, продовжуючи сподіватися на державу. Про це він розповів в інтерв’ю виданню «Собеседник».
Режисер переконаний, що класової боротьби в Росії не передбачається, а саму країну охарактеризував рядком з пісні гурту «Кровосток» – «Росія – це холодець».
«Мені здається, що «класовий» вибух нам не загрожує, оскільки ми живемо в суспільстві споживання. Воно знаходиться в якомусь підмороженому стані. Як у пісні групи «Кровосток»: «Росія – це холодець», – зазначив він.
Також Биков вважає, що росіяни звикли жити в анабіозі, вони звикають до будь-яких умов, які їм пропонує держава, не намагаючись боротися.
«Проблема як раз в тому, що нам мало що загрожує. Люди потихеньку живуть, як в анабіозі, їм поступово знижують якість життя, вони й самі собі знижують планку – і мислення, і поведінки. На самостійне життя люди, у більшості, вже і не претендують», – вважає він.
Велику проблему він бачить у тому, що переважна більшість російського електорату «за» існуючу владу, хоч активно роблять вигляд, що незадоволені державою і лідером.
«Є 80% електорату, є умовні ліберали, у яких все більш-менш усталене в компроміс з владою. Останні на публічних майданчиках «проти Путіна», а за великим рахунком мають прямі особисті і фінансові взаємини з цією самою владою», – пояснив режисер.
Росіяни сприймають владу як «суворих, але турботливих батьків», бо їм так комфортніше жити і не нести відповідальність за те, що відбувається. Опозиціонери в суспільстві представляють меншість і Биков відносить себе саме до них.
«Народу ж простіше сприймати державу як турботливу, але сувору матір чи батька. Він (народ), навіть якщо незадоволений, сподівається на того, хто зверху, щоб не нести особисту відповідальність за пристрій навколишнього простору. Але є і прогресивно мислячі люди, які всерйоз хочуть змін. Щоправда, їх мало. У масі своїй люди просто хочуть комфортно жити. Є система, і в неї треба вбудуватися», – сказав режисер.
Він висловив думку, що представники влади живуть у передчутті катаклізму, саме тому не піклуватися про реформи та поліпшення якості життя і розвитку країни. Їм притаманне тактичне, а не стратегічне мислення. Інакше пояснити їхні дії він не може.
«Мені здається, що влада і олігархи живуть в предощущении глобальної «капзды». По-моєму, вони готуються до чогось дуже хрін…вого. То до великої бійки, то до катаклізму. Тому накопичують ресурси і капітали і не сильно-то намагаються щось реформувати. Інакше я не розумію, як це, маючи на руках світову історію, філософію, економіку, не вживати якихось серйозних заходів для розвитку країни. Не розумію», – підсумував він.
Також Биков висловився про головного російського опозиціонера Олексія Навального. Він вважає, що «бути Навальним» в РФ можна тільки з дозволу когось зверху. Він звернув увагу на важливу деталь. Опозиціонер ніколи не бере «вище Медведєва», а ліберали сприймають його з посмішкою, тому режисер переконаний, що він також «вбудований в систему». Тим не менш, присутність Навального на політичній арені допомагає створювати видимість демократії. На його думку, влада розуміє, що в країні повинна існувати «допустима межа свободи», яка нікому не буде заважати.