Заява українських представників про те, що виконання Мінських угод можливо тільки в тому випадку, якщо будуть розпущені терористичні бандформування «ЛДНР» – хороший тактичний хід, що веде до повернення суб’єктності держави, але і заморожує ситуацію на Донбасі, оскільки на нього зараз не погодиться ні держава-агресор, ні самі терористи. Про це в коментарі для InfoResist заявили екс-голова Служби зовнішньої розвідки генерал Микола Маломуж і співголова громадської ініціативи «Права справа» Дмитро Снєгирьов.
На думку Маломужа, бойовики не можуть погодитися на «розпуск», скласти зброю, оскільки це означало б їх практично повну ліквідацію. Виведення іноземних військ і воєнізованих формувань за межі України для них неприйнятно.
Перспектив проведення нормандської зустрічі немає
«Ясна річ, що це за межами України, значить – в Росію. В даній ситуації — це принципово неприйнятним, Росія має свої інтереси, бойовики, відповідно, знаходяться під повним контролем Росії мають такий же сценарій замороження конфлікту, виконання всіх політичних умов, у формулі Штайнмайера вони все прописали. Ми маємо одную редакцію, вони мають зовсім іншу. І Росія, і бойовики, ясна річ, що вони в цій контактної групи мають більшість, вони будуть дотримуватися своєї лінії. Тому перспективи реалізації такої форми, яка запропонована нашою контактною групою, нереальні. Фактично, ніякого врегулювання не буде. Це черговий етап проведення переговорів, який пройшов безрезультатно. Як ми і говорили, формула Штайнмайера, яка має дві редакції – російську і вже під тиском громадськості українську – нереалізована. Тому що формальний привід для переговорів, але він не має узгодження. Тому і переговорна позиція різна, тому немає перспектив проведення Нормандської зустрічі», – сказав він.
З ним згоден і Снєгірьов, нагадуючи про те, що російська сторона вже заявила, що ліквідація “ЛНР” і “ДНР” порушує Мінські домовленостей.
«З одного боку, це слушна пропозиція з нашого боку, і прагнення змінити майданчик переговорів з Мінського на Нормандський і виключити з переговорного процесу от ці квазіосвіта. Але наскільки це реально?! Росія буде категорично проти, тому що російський план полягає саме в тому, щоб посадити за один стіл переговорів Київ і Донецьк і Луганськ. З української точки зору це абсолютно нормальна пропозиція – прагнення мінімізувати вплив формули Штайнмайера і неможливість імплементації в українське законодавче поле. Але, за великим рахунком, це свідчить про те, що Україна стала на шлях заморожування конфлікту», – сказав він.
Під тиском громадськості капітуляції не буде
Маломуж при цьому зазначає, що Україна не запропонувала «більш потужний формат» зустрічі лідерів, хоча до зустрічі Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом такі передумови були.
«Зеленський погодив за 4-5 днів до зустрічі, що готовий йти в четвірку. І новий прем’єр Джонсон у Британії також заявив про можливу участь, але в зв’язку з тим, що ми не виконали чіткої програми, чіткого бачення ролі цих країн, а тим більше, їх зацікавленості, ми фактично програли на цьому фронті і завершили якраз цією формулою Штайнмайера, яку висунула Росія і бойовики, і вже підтримала Франція і Німеччина в деякій мірі. І тепер ми чекаємо, які можуть бути наслідки. Наслідки можуть бути наступні: затягування цього процесу, замороження конфлікту, альтернатива – це здача інтересів», – зазначив генерал.
На думку Маломужа, на другий варіант розвитку подій Зеленський не погодиться, оскільки знаходиться під впливом громадськості.
«Навіть шантаж Пристайко, який заявив, що одна третина зарплат буде йти на оборону і безпеку, також не пройде. Це буде якийсь дуже політичний і потужний криза, який може привести до серйозних проблем в суспільстві і державі. Навіть в перспективі, якщо далі так буде рухатися, а не буде гармонії щодо влади і суспільства, до політичної кризи і навіть зміни влади. Тому в даній ситуації я думаю, що ніхто різких кроків за Мінським процесом робити не буде, бойовики ні в якому разі не погодяться на пропозиції, які запропонувала наша контактна група, запропонувала, відповідно, їх президент, сказав, що тільки безпеку, спочатку умови потім політичні. Це буде і на політичному рівні, і на рівні переговорного процесу контактної групи. Будуть різні підходи, різні вимоги, але не буде реалізації самого головного – формули і по світу, по розведенню військ, а також щодо демілітаризації і проведення виборів», – додав він.
Погана-хороша «заморозка»
Таким чином, дорога до миру, вважає екс-глава СЗР буде довгою, хоча в даний момент Росія і бойовики вважають, що у них більш вигідна позиція і є можливості тиску на Зеленського.
«Не тільки в плані того, що він молодий президент і не має аргументів, а в зв’язку з тим, що вже немає такої соціальної підтримки. Трамп відразу заявив, на противагу тому, що говорив кілька днів тому, що він увійде до четвірки, він сказав про те, що вирішуйте питання з Путіним. Після оголошення переговорів по телефону Зеленський-Трамп, коли він сказав, що ні Меркель, ні Макрон не допомагають, вони теж зайняли особливу позицію – не допомагаємо, тоді давай за формулою, яка запропонована Штайнмайєром та підтримана Росією. І яка передбачає інтереси, в першу чергу, Росії і бойовиків. Тому ми опинилися у програшному варіанті», – резюмував Микола Маломуж.
Вважаючи, що конфлікт буде заморожений, Снєгірьов посилається на слова Пристайко про так званому «Кіпрському сценарії».
«Власне, Україна продемонструвала, що не розглядає Мінські домовленості як безальтернативні. Ось подібні заяви – це шлях пошуку компромісу Мінським домовленостями. Тобто ось той план В і С, про який говорила українська сторона. Це нормальна позиція, коли ми демонструємо власне бачення врегулювання ситуації на сході. Інше питання, наскільки наше бачення буде збігатися з позицією європейських партнерів. І наскільки ми витримаємо тиск, насамперед, політичне, з боку навіть не Росії, а країн західного світу. Але подібні заяви свідчать про повернення суб’єктності української держави, про те, що ми не визнаємо ці квазіреспубліки, вважаємо конфлікт не внутрішнім, не громадянською війною, як наполягає Росія, а виключно як акт зовнішньої агресії», – резюмував Дмитро Снігирьов.
Раніше прес-секретар глави української делегації в ТКГ Леоніда Кучми Дарка Оліфер повідомила про те, що виконання Україною політичного блоку питань Мінських угод можливо тільки за умови виконання ряду вимог, серед яких розпуск «ДНР», «ЛНР».