Грабують магазини, підпалюють будівлі. Трамп ввів війська: Що відбувається в Міннеаполісі, де поліцейські вбили афроамериканця

На цьому тижні в США спалахнули масові протести й заворушення, які закінчувалися актами вандалізму та сутичками з поліцією. Багатотисячні мітинги почалися в Міннеаполісі через загибель темношкірого чоловіка під час затримання. Після десятків пограбувань магазинів і підпалу поліцейської дільниці, в Міннеаполіс ввели Нацгвардію. InfoResist розповідає, як сталося вбивство, яке викликало хвилю масового невдоволення, і до чого призвели протести.

Що сталося?

У понеділок, 25 травня, в американському місті Міннеаполіс, штат Міннесота, поліцейські затримали афроамериканця Джорджа Флойда за підозрою в спробі розрахуватися фальшивими грошима в магазині. Правоохоронців викликав продавець магазину, заявивши, що Флойд хотів оплатити покупку нібито підробленою 20-доларовою купюрою.

На місце події приїхали четверо поліцейських. На записах з камер спостереження, а також на відео, знятих очевидцями, видно, що Флойд не пручався і дозволив одягнути на себе наручники. Після цього один з поліцейських повалив затриманого на асфальт біля патрульного автомобіля і встав йому коліном на шию. Це відбувалося ввечері, але на вулиці було світло, тож багато очевидців зняли затримання на відео.

На записах показано, як Флойд здавленим голосом каже: «Не можу дихати» (таку ж фразу вимовив загиблий при схожих обставинах Ерік Гартнер у 2014 році в Нью-Йорку, пізніше вона стала гаслом спалахнувших тоді протестів). Проте поліцейські не реагують. Більш того, в такому положенні чоловік провів близько семи хвилин. Очевидці події просили поліцію припинити.

Після того, як Флойд вже не подавав ознак життя, його госпіталізували в найближчу клініку. Він помер, не приходячи до тями.

Реакція влади та керівництва поліції

Подія набула розголосу після того, як очевидці оприлюднили відео затримання в Мережі. У вівторок, 26 травня, начальник місцевої поліції Медаріа Аррдондо на пресконференції повідомив, що всіх чотирьох поліцейських, які затримували Флойда, відсторонили на час розслідування інциденту. У той же день стало відомо, що їх звільнили.

Мер Міннеаполіса Джейкоб Фрай заявив, що на 100% підтримує рішення поліції звільнити зазначених офіцерів.

«Це правильне рішення для нашого міста. Це правильне рішення для нашої спільноти. Це правильне рішення для нашого департаменту поліції Міннеаполіса», – сказав Фрей.

На другий день у себе в Twitter мер міста закликав прокурора округу пред’явити звинувачення поліцейському, який проводив затримання Флойда.

«Якби будь-яка людина, особливо темношкіра, зробила би те саме, що в понеділок зробив офіцер поліції, вона вже сиділа би за ґратами», – зазначив Фрей.

На трагічний інцидент у Міннеаполісі відреагував навіть президент США Дональд Трамп. Під час свого візиту у Флориду, де мав відбутися запуск корабля Crew Dragon, американський лідер назвав смерть Флойда «вельми, вельми сумною подією» і додав, що очікує на повний звіт про те, що сталося.

Негайно розслідувати загибель чоловіка закликали і представники Міннесоти в обох палатах Конгресу США.

У четвер, 28 травня, федеральний прокурор штату Міннесота Еріка Макдональд і керівник регіонального відділення ФБР у Міннесоті пообіцяли максимально розібратися в тому, що трапилося. ФБР на прохання місцевої поліції відкрило справу про можливе порушення цивільних прав.

Багато американських зірок висловилися в пам’ять про Флойда і в підтримку Black Lives Matter (рух, який виступає проти насильства щодо темношкірих людей. Своє існування він почав у 2013 році, коли був виправданий поліцейський Джордж Ціммерман, який убив афроамериканського підлітка Трейвона Мартіна). Серед них Кім Кардашьян, Джастін Бібер, Леброн Джеймс та інші.

Масові протести і заворушення в Міннеаполісі

Жителів міста обурив вчинок поліцейських і невдоволення громадськості продовжувало зростати навіть попри заяви та обіцянки влади неупереджено розслідувати подію. На другий день після загибелі Флойда, в тому місці, де відбувалося затримання, люди влаштували імпровізований меморіал. Зокрема, там розвісили плакати з гаслами Black Lives Matter («Життя чорних має значення»).

Біля меморіалу збиралося все більше і більше людей. Згодом це переросло в спонтанну акцію протесту, до якої приєднувалося все більше нових учасників. До обіду на вулиці зібралася багатотисячна юрба, яка рушила маршем до будівлі 3-го відділку поліції Міннеаполіса за декілька кілометрів від місця події. Там працювали ті самі поліцейські. Мітингувальники закидали дільницю камінням і розбили кілька вікон. Поліція застосувала сльозогінний газ і вистрілила з травматичної зброї.

27 травня протести продовжилися і навіть стали жорстокішими. Мітинги спалахнули й в інших районах міста, а потім охопили навіть сусіднє місто Сен-Пол, де розташований Капітолій штату.

Учасники протестів скандували гасла «Справедливість для Джорджа», «Життя чорних має значення», закидали камінням поліцію, а незабаром почали громити і грабувати магазини. Приміром, із супермаркету Target винесли награбовані товари, після чого підпалили будівлю.

За даними місцевої газети, всього в «містах-близнюках» (Міннеаполісі й Сен-Полі) пограбували понад 30 закладів, зокрема великі супермаркети, кафе і аптеки. Під час заворушень загинула одна людина, яку власник магазину прийняв за мародера і застрелив.

Поліція повністю втратила контроль над містом: протестувальники все ж розгромили і спалили 3-й відділок поліції. Пожежники не могли загасити пожежу, побоюючись за свою безпеку. Згодом губернатор Міннесоти ухвалив рішення залучити Нацгвардію.

«Ми залучили у Сент-Полі, Міннеаполісі й найближчих передмістях понад 500 бійців. Наша місія — рятувати життя, майно і право на мирний протест. Головне завдання — забезпечити здатність пожежних команд виїжджати на виклики», – йдеться в повідомленні Нацгвардії.

Поки влада намагається втихомирити ситуацію в Міннеаполісі, мітинги почалися в інших американських містах. Зокрема, в середу сотні протестувальників перекрили шосе 101 в Лос-Анджелесі, а на другий день активісти зібралися біля Капітолія штату Колорадо в Денвері. Там також перекрили федеральну трасу. Поліція застосовувала проти мітингувальників гумові кулі й сльозогінний газ.

Окрім цього, сутичками з поліцією і заворушеннями закінчилася акція протесту в столиці штату Огайо – Коламбусі.

Сьогодні, 29 травня, Трамп у соцмережах повідомив, що нацгвардійці прибули в Міннеаполіс.

“Національна гвардія прибула на місце події. Вони в Міннеаполісі й повністю підготовлені. Джордж Флойд не загинув даремно. Поважайте його пам’ять!”, – написав президент.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.