Чому під час минулих виборів український народ не купився на «гречку» і масово проігнорував голосування, чи потрібна президентові Володимиру Зеленському коаліція в парламенті і чи варто шукати там нового прем’єр-міністра. Про це в коментарі для InfoResist розповіли політологи Володимир Фесенко та Віктор Небоженко.
«Засівання» не дало сходів, народ вимагає гетьмана
Відбулися парламентські вибори, які засвідчили той факт, що підкуп виборців спрацьовує не завжди, як би не був щедрий кандидат, — так вважає Фесенко. Він зазначає, що тренд на «засівання» округу не спрацював не тільки по Київській області, але і по дуже багатьох регіонах країни, хоча і не скрізь.
«Я думаю, те, що ми зараз бачимо, і за партійними списками, і по мажоритарних округах, це продовження електоральної революції Зеленського, продовження кризи довіри до старих політичних еліт. У підсумку, це дуже сильно проявилося на одномандатних округах. Тому я б поки не робив таких довготривалих прогнозів, подивимося, що буде на місцевих виборах. Все-таки погані звички так швидко не йдуть», – сказав він.
Однак зараз, повторив Фесенко, настрої більшості виборців такі, що вони воліють голосувати за “інших”, а не за гречку. І поки це працює на користь Зеленського, але наскільки це довготривалий тренд, невідомо.
У свою чергу політолог Віктор Небоженко зазначив факт низької явки. Найнижчою за весь час проведення виборів в Україні. На його думку, така поведінка населення свідчить про те, що ці люди воліють не парламентську, а президентську республіку. Їм потрібен цар, магнат, гетьман, одна людина, яка відповідає за їх нещастя і за їх досягнення.
«Це повна катастрофа націоналізму в Україні. Тому що якщо Шарій, сидячи закордоном, набирає стільки, скільки набирає Свобода, Ярош та інші, то це, звичайно, катастрофа. Друге, те, що націоналізмом покористувався по повній програмі, «віра, народ, армія», Порошенко, це, звичайно ж поєднання націоналізму з мародерством і корупцією, це щось незвичайне в Україні. Але факт залишається фактом, на Західній Україні він взяв достатню кількість голосів», – сказав він.
«Монолітна більшість» і амбіції Медведчука з Порошенком
В результаті в парламенті стало можливе створення монолітної більшості «Слуги народу».
«Така ймовірність існує, тому що вони можуть багато набрати по одномандатних округах. Практично стільки ж, скільки і за партійними списками. Але можуть доповнити одномандатниками-самовисуванцями. При чому хтось може увійти у фракцію, вони можуть когось взяти, Порошенко, до речі, так робив, тоді ряд самовисуванців увійшли у фракцію “БПП”. Так і тут, у фракцію Зеленського можуть прийняти ряд самовисуванців. А можуть просто взяти їх до коаліції на індивідуальній основі, це можливо теж», – додав він.
Втім, політолог припускає, що, якщо не буде ніяких проблем і протирічь, “для демократичного блезіру” візьмуть в коаліцію “Голос”». Таким чином, і коаліція буде, і вирішальну роль у новій більшості буде грати партія Зеленського.
На думку Небоженка, президенту все-таки варто створити коаліцію, оскільки тоді частину відповідальності можна буде перенести на «нездорову коаліцію».
«Я не думаю, що Зеленський готовий взяти більшість у свої руки. Друге, в коаліції треба ділитись, а там досвідчені торговці владою. Я натякаю на всіх без винятку. Не думаю, що Вакарчук захоче обмежиться комітетом по сільському господарству, з питань культури і посадою третього заступника у Верховній Раді. Ні, йому Пінчук все розпише. Всі будуть претендувати на все. Більш того, ми побачимо запеклу боротьбу Медведчука, ми побачимо запеклу боротьбу Порошенка, якому потрібен буде лише один комітет – регламентний. Тому що він повинен буде знімати з нього недоторканність. Цей комітет грає важливу роль у знятті депутатської недоторканності», – сказав він.
За його словами, Медведчуку не потрібна посада віце-спікера, а потрібні знову-таки парламентські комітети.
«Якщо йому дадуть можливість сформувати делегацію в ПАРЄ, то він цим задовольниться. Якщо, звичайно, він разом з Порошенко не об’єднається. Тоді, звичайно, він може стати віце-спікером Ради. Голові політради «Опозиційна платформа – За життя» необхідні голоси «Європейської солідарності», але до Нового року «ЄС» і «Оппоплатформа» «намагатимуться шифрувати свій зв’язок», – вважає Небоженко.
Новий прем’єр як «смотрящий»
Що ж стосується нового прем’єр-міністра, то Фесенко вважає, що це навряд чи буде хтось з-поміж нових депутатів, в тому числі і з «Слуги народу».
«Думаю, що потенційна кандидатура прем’єра поза парламентом. Будуть шукати якогось технократа, ну параметри Зеленський описав. З того, що говорять різні джерела, є кандидатура Данилюка, який і сам хоче, але багато хто в команді Зеленського його не хочуть з різних причин. Дуже багато чуток про те, що хоче Богдан. Але для нього це виклик: якщо він йде в Кабмін, то він втратить ексклюзивний вплив на президента Зеленського, який він має зараз», – зазначив він.
Серед можливих претендентів називають також Абромавичуса, але особистий прогноз політолога – заступник голови Офісу президента Гончарук.
«Це дуже зручний варіант для Богдана – і біля президента залишитися, і отримати контроль над урядом, свою людину поставити в уряд. І він відповідає всім параметрам, про які казав Зеленський», – резюмував Володимир Фесенко.
Раніше повідомлялося, що президентська партія «Слуга народу» проводить 247 нардепів в Раду і отримує монобільшість.