Грецька церква першою визнала автокефальну ПЦУ

12 жовтня позачерговій собор ієрархів Грецької церкви схвалив рішення про визнання автокефальної Православної церкви України. Про це повідомляє ВВС News Україна з посиланням на свої джерела.

Елладська церква стала першою після Вселенського патріархату (який надав автокефалію ПЦУ) серед помісних православних церков світу, яка визнала незалежну ПЦУ і вступає з нею в євхаристійне (міжцерковне) спілкування. Незабаром очікується офіційна заявя про це від ієрархів.

У найближчому майбутньому представник ПЦУ Епіфаній може відвідати Афіни і служити спільно з представником Грецької церкви. Визнання однієї з найбільших православних церков світу є важливим для України через те, що відкриває шлях автокефальної ПЦУ для якнайшвидшого визнання іншими церквами світу, а також через те, що може сприяти переходу до автокефальної церкви парафій від УПЦ МП.

https://www.facebook.com/epifaniy/photos/a.1617050028510560/2415464332002455/?type=3

Подяку Грецькій церкві та її представникам із приводу підтримки позицій ПЦУ висловив у Facebook митрополит Епіфаній. Він наголосив, що тісна співпраця церков Греції та України – ще одна сторінка, яка буде навіки вписана в історію і серця людей.

Значення визнання ПЦУ для України

Варто відзначити, що формальні відносини між церквами почнуться тоді, коли Елладська церква почне згадувати представника ПЦУ в диптиху предстоятелів помісних православних церков світу, а митрополит Епіфаній здійснить візит в Афіни для спільного служіння з предстоятелем архієпископом Ієронімом на його запрошення.

Після рішення Елладської церкви представники обох церков зможуть співслужити, відвідувати храми і взаємодіяти в інших сферах, зокрема, в освітній. Дані взаємовідносини між церквами можна порівняти з налагодженням дипломатичних відносин між країнами.

Всього в світі існує 15 помісних православних церков світу, і їх предстоятелів поминають в чіткій послідовності – диптиху. 15-е місце в списку посіла ПЦУ. Елладська церква згадується 11-ю, а першим стоїть Вселенський патріархат.

Чому першою стала Елладська церква

Після отримання Єпіфанієм томосу колишній екзарх Вселенського патріархату в Україні Данило прогнозував визнання іншими церквами ПЦУ протягом декількох місяців. Він був упевнений, що першими автокефальну Православну церкву України підтримають Грецька і Кіпрська церкви.

Термін визнання затягнувся на півроку, не останню роль в цьому зіграла активна пропаганда російської церкви і агітація серед грецьких священиків. Грецька православна церква вважається однією з найбільш наближених до Вселенського патріархату і вселенський патріарх Ворфоломій бере активну участь у житті Елладської церкви.

Синод Грецької церкви ще у січні поточного року передав українське питання на розгляд архієрейського собору. Після цього були очікування на визнання ПЦУ вже в лютому, однак вони не справдилися і рішення перенесли. Це сталося через те, що деякі ієрархи були проти схвалення рішення про визнання автокефальної ПЦУ і питання вимагало подальшого розгляду.

Представники Російської церкви в бік Греції неодноразово звертали погрози про припинення взаємин церков, якщо Грецька церква визнає ПЦУ. Є підстави вважати, що слідом за РПЦ і УПЦ МП розірве відносини з грецькими церковниками.

Хто стане наступним

Ще навесні Кіпрська церква розглядала питання визнання ПЦУ, однак вирішила відкласти його на деякий час. У Константинополі зазначили, що в першу хвилю визнання ПЦУ може потрапити Румунія, у якої також гарні стосунки зі Вселенським патріархом.

ПЦУ вже домовилася з Румунською церквою про спеціальний румунський вікаріат у своєму складі для опіки румуномовних парафій на Буковині. Це рішення формально затвердили ще 28 липня 2019 року. Відзначається, що ПЦУ підтримує знична частина синоду Грузинської церкви.

В кінці січня представник Константинополя Галльський Еммануїл відвідав Тбілісі і проводив перемовини з патріархом Іллею ІІ щодо українського питання. Значною перешкодою для визнання автокефальної Православної української церкви є взаємодія Грузії з РФ. Можуть виникнути проблеми у церковній юрисдикції над територіями Південної Осетії і Абхазії.

Українське питання також розглядають Албанська і Болгарська православні церкви. Після першої хвилі визнання можуть пройти роки і десятиліття. Очікується, що після цього визначаться старі патріархати, такі як Єрусалимський і Олександрійський.

Хто не визнає ПЦУ

Російська православна церква розірвала стосунки з Константинополем і різко засуджує утворення ПЦУ. Церковники РФ визнають в Україні тільки УПЦ МП на чолі з митрополитом Онуфрієм. Раніше в РПЦ неодноразово заявляли, що Україна тисне на парафіян УПЦ, щоб вони переходили до ПЦУ.

На думку екзарха Даниїла, потрібно повести роботу з Польською православною церквою, яка в процесі надання українській церкві атокефалии відкрито підтримувала РПЦ.

Можуть виникнути труднощі з визнанням ПЦУ Антиохским патріархатом, який базується в Сирії і також може частково орієнтуватися на Московський патріархат. Також церкви Чеських земель, Словаччини та Сербії не мають наміру найближчим часом визнавати ПЦУ через свою прихильність до РПЦ.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.