Під час ухвалення рішення про вторгнення в Україну президент Росії Володимир Путін не врахував думку навіть людей зі свого найближчого оточення, при цьому бажаючи увійти в історію новим Петром I. Про це пише Financial Times у великому розслідуванні до річниці вторгнення Росії в Україну.
Учасник зустрічі Путіна з великим бізнесом, що відбулася в день вторгнення, 24 лютого, розповів газеті, що перед заходом запитав главу МЗС Сергія Лаврова, як інформація про вторгнення в Україну, що готується, залишилася невідомою для владної та бізнес-еліти.
“У нього (Путіна – ред.) три радники. Іван Грозний, Петро Великий та Катерина Велика”, – відповів Лавров.
Близьке до Кремля джерело стверджує, що перед вторгненням секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев доповів Путіну про те, в якому поганому стані була російська армія. У свою чергу, російський диктатор відкинув голоси незгодних, як і в 2014 році при анексії Криму. Тоді він навіть не поінформував Раду безпеки. Обговорення операції велося в ході нічної наради, що завершилася лише о 7 ранку. Його співрозмовниками були міністр оборони Сергій Шойгу та три високопоставлені силовики.
«Він справді вірить у все, що говорить про сакральність і Петра Великого. Він думає, що його пам’ятатимуть як Петра», — сказав колишній високопосадовець.
Газета також звертає увагу на те, що під час планування вторгнення Путін спирався на інформацію колишнього нардепа від “ОПЗЖ” та свого кума Віктора Медведчука, який запевнив господаря Кремля в тому, що російським військам будуть раді в Україні. Так, люди Медведчука працювали коригувальниками для російських військ, завдаючи навігаційне маркування на будинки та дороги, і допомогли Росії захопити частину територій на півдні України, включаючи Херсон. Однак більшість куплених Медведчуком людей просто втекли з отриманими грошима або попередили українську владу про отримані інструкції, повідомили газеті високопосадовець і кілька екс-чиновників із Росії та США.
Знайомі з Путіним люди розповіли виданню, що на сьогоднішній день диктатор усвідомлює, що ціна виявилася величезною, але, як і раніше, сповнена рішучості перемогти. Так, він шукає нових обґрунтувань війни, наполягаючи на тому, що у нього не було іншого вибору, крім як продовжувати вторгнення будь-якими засобами.
«Він каже своїм наближеним: ”Виявляється, ми були зовсім не готові. В армії бардак. У нашій промисловості бардак. Але добре, що ми дізналися про це саме так, а не тоді, коли до нас вторгнеться НАТО», – сказав один із екс-чиновників.