“Російський центр науки і культури в Києві “(РЦНК), який є представництвом “Росспівробітництва” в Україні, назвав Тараса Шевченка “російсько-українським поетом”. Це викликало гучний скандал, який може призвести до закриття пропагандистського центру.
9 березня на Facebook-сторінці агентства “Росспівробітництво” з’явився анонс Міжнародного творчого конкурсу сучасних поетів, приуроченого до Дня пам’яті “російсько-українського поета Тараса Шевченка”. Організатори планували влаштувати телеміст з РЦНК, щоб фіналісти конкурсу представили свої роботи у форматі онлайн-читань на майданчику МІА «Росія сьогодні». Твори переможців обіцяли надрукувати у літературній збірці «День Шевченка», виданій у РФ.
У коментарях користувачі обурилися тим, що українського поета назвали «російським». На це “Росспівробітництво” заявило, що Шевченко написав значну частину творів російською мовою. Коментатор зазначив, що абсурдно присуджувати національність залежно від того, якою мовою пише письменник.
10 березня віце-президент Світового конгресу українців у Південній та Західній Європі, голова Союзу українців у Португалії Павло Садоха звернувся з відкритим листом-протестом до президента Володимира Зеленського. Він нагадав, що в 2016 році російське агентство було визнане Європарламентом як пропагандистське.
«Але більше насторожує і турбує те, що на сьомому році війни, в Києві абсолютно відкрито функціонує представництво російського пропагандистського агентства «Росспівробітництво». Це при тому, що в Росії закриті всі українські центри», – зазначив Садоха.
Через два тижні Міністерство закордонних справ України на запит ” Радіо Свободи” прокоментувало діяльність “Російського центру науки і культури в Києві”.
“Наголошуємо, що національна самоідентифікація Кобзаря — непримиренного борця за національне і духовне відродження України, звільнення нашої Батьківщини з-під гніту Росії — не може викликати жодних сумнівів. МЗС заперечує будь-які російські наративи про Т. Г. Шевченка”, – йдеться в повідомленні.
Також у МЗС додали, що РЦНК є єдиною в Україні держустановою Росії з функціями культурного представництва. Центр був заснований у 1998 році в рамках угоди між Україною і Росією про створення інформаційно-культурних центрів. У Москві нібито продовжує функціонувати Національний культурний центр України.
Водночас РНБО у відповідь на запит журналістів заявило, що розгляне питання про припинення РЦНК, якщо надійде подання від «президента або іншого суб’єкта законодавчої ініціативи».
Сьогодні, 29 березня, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в соцмережах закликав РНБО розглянути питання діяльності філії “Росспівробітництва” в Україні. Він наголосив, що російський центр під маскою культурного і наукового співробітництва займається поширенням російських наративів і пропаганди по всьому світу.
“Коли РФ не подобається, що Київ старший за Москву, вона в російськомовній Вікіпедії ставить вік нашої столиці VX століття. Коли РФ соромно визнавати, що без Корольова космічна гонка між СРСР і США завершилася б розгромом радянської космічної програми, вони українця Корольова називають мало не росіянином. Коли чисто російські “щі” соромно презентувати іноземцям, вони привласнюють собі походження нашого борщу”, – додав Ткаченко.
- Міністр культури Олександр Ткаченко розповідав, як у Росії незадоволені включенням українського борщу до списку ЮНЕСКО.