З липня 2021 року всю необроблену деревину реалізовують виключно на ліцензованих товарних біржах. Це сталося завдяки змінам у нормативно-правовій базі та відповідному рішенню тодішнього Голови ДАЛРУ, а сьогодні Генеральному директору ДП «Ліси України» Юрія Болоховця.
Завдяки даним змінам, які продовжуються і зараз, ринок деревини в Україні став прозорим, відкритим, конкурентним та зрозумілим для всіх його учасників. Раніше більшість його учасників укладали договори за прямими контрактами й нерідко за заниженими цінами. Нерідкими були прояви корупції. Від цього кошти втрачали не лише продавці, а і держава, яка недоотримувала надходження у вигляді податків до бюджетів різних рівнів.
Своєю чергою, ліцензовані товарні біржі проводять не лише відкриті, доступні кожному торги деревиною, а й постійно намагаються зробити їх найзручнішими для учасників. Для цього впроваджують допоміжні інструменти. За приклад можна взяти інформер середньозважених цін, що впровадила Українська універсальна біржа. Даний функціонал є світовою практикою. Користуючись ним можна обрати потрібний регіон (або всі області де відбувались торги), категорію сировини (необроблена деревина чи пиломатеріали), асортимент ресурсу, діаметр, клас та породу, а потім отримати інформацію про середньозважену ціну на деревину відповідно запиту. Розрахунковий період складає 30 і 7 календарних днів.
Інформер показує тенденцію до підвищення чи зниження середньозваженої ціни на ту, чи іншу породу деревини. Це дозволяє простежити кон’юнктуру ринку, проаналізувати його динаміку, зробити стратегічне планування та провести вигідну операцію купівлі-продажу.
Якщо взяти інформацію з інформера станом на 25.04.2024, то можна побачити, що ціна на кругляк сосни протягом 30 календарних днів зросла на 0,15% й складає 2 309,28 грн м3. Вартість ясена навпаки впала на 16,08%, складає 3 308,10 грн м3 й має тенденцію до зниження. Аналогічна інформація є й на інші породи деревини.
«Завдяки проведеній реформі, від тоді як необроблену деревину реалізують виключно на ліцензованих товарних біржах, ринок отримав потужний поштовх для розвитку. Він став прозорим, відкритим та доступним кожному учаснику. Ціни формуються за принципом попиту та пропозиції, а тому є справжніми. Також ми постійно впроваджуємо та удосконалюємо допоміжні торгові та аналітичні інструменти, які надають індекси середньозважених цін, географію торгів, об’єми реалізованої сировини, її асортимент та іншу необхідну інформацію для розуміння ситуації на ринку та його тенденцій. Ними можуть скористатися не лише учасники ринку, а і всі зацікавлені особи – представники громадськості, ЗМІ, економічні експерти, представники органів контролю та інші», – зазначає Директор УУБ Сергій Гладкий.