Повернення проспекту Петра Григоренка у Харкові імені маршала Георгія Жукова є порушенням чинного законодавства. Про це в коментарі InfoResist повідомила перший заступник директора Інституту національної пам’яті Аліна Шпак.
Як відомо, мер Харкова Геннадій Кернес звернувся до городян з проханням підтримати електронні петиції, опубліковані на сайті міськради, про повернення проспекту імені радянського маршала Жукова і демонтаж волонтерського намету на площі Свободи.
«Ми розуміємо, що у нас міські ради можуть ухвалювати рішення часом такі, які вони вважають необхідними, але це буде порушенням закону. Тобто це однозначно. Жуков, який обіймав керівні посади в комуністичній партії, його прізвище не може бути озвученим у назві вулиці. Є нормативна процедура, є документ про порядок присвоєння об’єктам права власності, юридичним особам імен пов’язаних з іменами фізичних осіб, історичними подіями», – зазначила Шпак.
На її думку, заява Кернеса – по суті політична і те, що вона пролунала в День пам’яті й День Перемоги є не випадковим.
«Ця заява, ця ініціатива, яка була поставлена на громадське обговорення, як петиція. Я думаю, що це виключно політична заява. Ба більше, вона є безвідповідальною, ця заява, тому що людям пропонується оцінити щось, що завідомо суперечить законодавству. Тобто це така політична безвідповідальність», – вважає заступник директора Інституту нацпам’яті.
На питання, чому багато людей готові підтримати петицію, Шпак відповіла, що це пов’язано з недостатнім розумінням тих чи інших історичних подій та особистостей.
«Загалом, це цілком нормально, коли люди можуть мати свої оцінки тих чи інших подій, тих чи інших осіб. Але водночас ми говоримо і про державу, і про інтереси держави. У даному випадку держава Україна чітко заявила єдиним законом про засудження нацистського та комуністичного режимів, що не може мати місце в державі Україна. Такими є конкретні особи, тобто ті, хто власне приклалися до дій режиму, до знищення мільйонів людей, до порушень прав людини, тотальних, до політичних репресій і низки інших речей», – пояснила Шпак.
Вона додала, що і Кернес, й інші громадяни можуть мати свою думку щодо історичних подій, але необхідно дотримуватися законодавства.