Посада бойового медика з’явилася в Україні у 2017 році, але за понад шість років у державі так і не створили орган, який би відповідав за них. Про це розповіла бойова медикиня та інструкторка з тактичної медицини Марія Назарова в інтерв’ю NV.
Назарова пояснила, що це бойові медики безпосередньо підпорядковуються своїм командирам, але не зобов’язані розбиратися зі своїми забезпеченням.
«Тож бойові медики йдуть до начмеда, а той поняття не має, що вони мають робити. Для нього це люди без медичної освіти, які розкидані по взводах, щось на кшталт санітара. Саме тому важливо, щоб хтось дуже чітко визначав програми та стандарти підготовки бойових медиків, питання їхнього забезпечення», – зазначила бойова медикиня.
Командування медичних сил ЗСУ (КМС) ніколи не несло відповідальності за бойових медиків, продовжує Назарова. КМС навпаки завжди підкреслювало, що не має жодного відношення до них і відповідає лише за військові шпиталі. Однак Назарова вважає, що так не має бути.
«КМС повинно давати чіткі відповіді на питання, що має бути в (медичному – ред.) рюкзаку, яке навчання повинен пройти бойовий медик, як він має взаємодіяти з медротою бригади, як йому взаємодіяти з евакуацією тощо. Тобто командування могло б стати таким консультаційним вікном, нести насамперед відповідальність за загальну політику в цій сфері», – сказала вона.
Вона зазначила, що дуже рада, що новий командувач медичних сил почав саме з комунікації і сказав, що вони чутимуть бойових медиків.
“Це не та зміна, яку ти відразу відчуваєш у своїй службі, але для мене це принаймні визнання, що КМС хоче знати щось про військову ланку, а не казати: “Ой, ми в доміку, ми тільки за госпіталі, а ви там самі якось розбирайтесь», – додала Назарова.
Бойова медикиня наголосила, що комунікація командування з військовою ланкою має бути не на словах, а на ділі. При цьому найближчим часом це може перетворитися на «гасіння пожеж».
“Кілька днів тому волонтер опублікував фото медичного рюкзака, який видало КМС. Це повний жах — китайські турнікети, 30 метрів целофанової плівки. Через якийсь час командування публікує пост, що перевірило рюкзаки на складах і доповнило їх. Дійсно, поклали якісні турнікети, хоча це все одно не той рюкзак, що потрібен бойовому медику», – зазначила Назарова.
За її словами, це перший кейс реакції КМС у відповідь на оприлюднену в соцмережах проблему. До цього командування у відповідь на обурення військових лише застосовувало санкції за «розголошення інформації».
«Тому так, спочатку це буде таке „гасіння пожеж“, але я сподіваюся, що паралельно відбуватимуться й системні зміни. В якийсь момент можна зробити повну інвентаризацію всіх медичних рюкзаків. І якщо після цього в нас з’явиться замість 10 тис. поганих рюкзаків 5 тис. якісних, це буде класно», – підсумувала Назарова.