Телеканал «Інтер», як і у минулі роки, звернувся до киян із закликом приєднатися 9 травня до акції “Ніхто не забутий. Ніщо не забуто”, в рамках якої пройти маршем пам’яті з фотографією родича — учасника Великої вітчизняної війни». Таким чином мешканцям української столиці запропоновано аналог російської акції “Безсмертний полк”.
Як там у Росії?
Вперше акція «Безсмертний полк» пройшла в 2011 році в Томську з ініціативи кількох місцевих журналістів. Однак потім ініціатива поширилася на всю країну-агресора, отримала державне фінансування і відіграє помітну роль у російській пропаганді. У протестах беруть участь, серед інших, чиновники, від місцевих керівників до президента Росії Володимира Путіна. За час, що минув з моменту заснування «Безсмертного полку» кілька разів ставав приводом для скандалів. Зокрема, із-за суперечок про те, чиї портрети і кому дозволено нести. Наприклад, у 2016 році колишній «генпрокурор Криму» і нинішня незаконний депутат Держдуми Наталія Поклонська прийшла на акцію з портретом імператора Миколи II, стверджуючи, що він «допомагав солдатам на війні». У цьому році, один з керівників заходу в Москві Олена Цунаева заявила, що учасники пройдуться з портретом радянського диктатора Йосипа Сталіна.
«Сталін теж учасник “Великої Вітчизняної війни” і був верховним головнокомандувачем, тому він цілком може йти в цьому “полку”, – сказала вона.
Український аналог. Варіанти
Нагадаємо, що з 2015 року в Україні 8 травня встановлено День пам’яті та примирення з нагоди завершення Другої світової війни в Європі. А 9 травня святкується День перемоги над нацизмом.
«Ніхто не забутий…» проходить у Києві з 2012 року. Цьогоріч традиційна акція розпочнеться 9 травня від станції метро «Арсенальна» о 10.00.
Проте доцільність її проведення викликає в суспільстві дискусії та альтернативні пропозиції щодо її проведення.
Так письменник Андрій Курков запропонував вийти на вулиці міст з портретами людей, загиблих за Україну на Донбасі, зниклих в Криму та політичних ув’язнених, що утримуються в Росії.
«А не з портретами тих, хто загинув за країну, якої більше немає», – написав він у соцмережі.
Підтримує таку ідею і міністр закордонних справ Павло Клімкін, який вважає доречним «вийти на вулиці також з портретами українців, закатованих в часи сталінських репресій». Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.
“Це буде адекватна відповідь для повноти картини в людському та історичному вимірі”, – написав він.
А ось нардеп від «Народного фронту» Микола Княжицький вважає, що з “Безсмертним полком” не потрібно ні боротися, ні створювати альтернативи, не копіювати його.
«Це просталінська пропагандистська акція агресора, в яку вливають величезні кошти. Але ця акція базується на пам’яті про реальних загиблих у другу світову невинних людей. Найбільше серед них було українців. І в лавах Червоної армії, і в УПА, і серед мирного населення», – написав він на своїй сторінці в Facebook.
Він нагадав, що серед тих, хто загинув на території сучасної України були мільйони жертв Голокосту, поляки і цигани. Україна пам’ятає про них.
«Щороку, чіпляючи 8 травня на одяг червоні маки ми згадуємо всіх жертв. Український інститут національної пам’яті проводить власними силами чудові і зворушливі акції пам’яті. Потрібно просто всіма урядовими можливостями підтримати їх і популяризувати. Бо не тільки в полках Радянської армії гинули люди і ми повинні пам’ятати їх всіх», – резюмував він.
Раніше повідомлялося, що беззмінний керівник Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що акція «Безсмертний полк» в РБ проводитися не буде, оскільки її ідею росіяни «передрали» з білоруської.