Уряд схвалив законопроект про зміни до Кодексу законів про працю, де позначаються поняття трудових відносин. Про це повідомляє прес-служба Міністерства економіки.
Зазначається, що такий закон зможе зменшити обсяги незадекларованої праці в країні, легалізувати зарплати та посилити захист працівників.
За словами міністра Ігоря Петрашка, збільшення числа працівників, оформлених офіційно посприяє економічному зростанню і забезпеченню соціальних гарантій.
У законопроекті передбачено введення принципу презумпції наявності трудових відносин. Зокрема, визначається сім ознак, що свідчать про наявність трудових відносин:
- виконання роботи за конкретною професією, кваліфікацією, посадою, під контролем та за дорученням особи, для якої виконується ця робота;
- регулювання процесу праці постійного характеру, який не має на увазі встановлення конкретного результату за період часу;
- робота на затвердженому з роботодавцем робочому місці при встановленні правил внутрішнього трудового розпорядку;
- організація умов для праці-надання інструменту, обладнання, робочого місця або матеріалів особою, для якої виконується робота;
- систематичні виплати коштів або винагороди особі, яка виконує роботи.
- встановлення роботодавцем тривалості часу відпочинку та робочого дня;
- відшкодування роботодавцем фінансових витрат або поїздок, які пов’язані з виконанням роботи.
Уточнюється, що роботу згідно з даним законопроектом можна визнати такою, яка знаходиться в рамках трудових відносин, якщо є хоча б три з усіх зазначених принципів. Тоді сторони повинні укладати трудовий договір, а працівника слід забезпечити соціальним пакетом (лікарняні, відпустки, гарантії та компенсації).
Крім того, в документі також описано регулювання правонаступництва в трудових відносинах і попередження працівників про зміни. Таким чином процес передачі організації або бізнесу новим власникам стане більш зрозумілим і прозорим, а також посилить правовий захист працівників.
- У 2019 році український уряд дав старт законопроекту, який скасовує необхідність ведення традиційних трудових книжок.
- 5 лютого 2021 року в Україні ухвалили в цілому законопроект Про запровадження електронних трудових книжок. Повністю перейти на них планують вже через 5 років.
- Дослідження вчених показали, що після коронавірусу люди можуть втратити повноцінну працездатність на термін до півроку.