Росія почала історичний спір з Естонією і у відповідь отримала звинувачення в окупації. Про це повідомляє “Лівий берег”.
30 січня посольство РФ в Естонії опублікувало коментар офіційного представника МЗС Росії Марії Захарової у зв’язку з відзначенням 100-річчя Тартуського мирного договору між РРФСР і Естонією. У ньому вона заявила, що Україна як держава, що існувала в період з 1918 по 1940 рік, втратила статус суб’єкта міжнародного права з огляду на входження до складу СРСР, а Тартуський договір втратив силу, оскільки обидві сторони, що його підписали, опинилися у складі одного суб’єкта міжнародного права – СРСР.
“На відміну від Російської Федерації (послідовника СРСР), сьогоднішня Естонія – нова держава, що утворилася через розпад Радянського Союзу, що є одним з його правонаступників і визнана міжнародним співтовариством саме в якості такого. З урахуванням вищевикладеного Тартуський договір 1920 року є недійсним і “належить історії”, – заявила Захарова.
В Естонії вважають по-іншому.
Президент Керсті Кальюлайд на святкуванні 100-річчя з дня укладення Тартуського мирного договору заявила, що він “був, є і завжди буде залишатися свідоцтвом про народження Естонської держави”.
“І він діє. Естонія не вступала добровільно в Радянський Союз. Нас окупували. І ми відновили свою незалежність на підставі правонаступництва. Водночас ми повинні поважати міжнародний консенсус про відмову від подальшого перегляду повоєнних кордонів у Європі. Зворотня риторика тільки створює непотрібну плутанину”, – наводяться слова Кальюлайд на сайті президента Естонії.
Нагадаємо, що в кінці 2019 року Росія також почала суперечку про відповідальність СРСР за початок Другої світової війни.