Камінчик в город Швеції та Фінляндії: Путін знову переінакшив історію і назвав Рюрика нащадком слов’ян

Президент РФ Путін знову переінакшив історію і розповів свою версію походження князя Рюрика. Такий “урок історії” він вирішив викласти школяреві під час засідання наглядової ради “Росія – країна можливостей”, передає “Агентство.Новини”. 

Путін назвав Рюрика нащадком слов’ян і заявив про якісь «продержавні структури», які закликали його на територію Стародавньої Русі. Однак історики не знають доказів жодного з цих фактів. 

“Якщо мати на увазі, що він (Рюрик, – ред.) варяг, то є думка, що у нього чи то мама була з слов’ян, щось в цьому роді. І він невипадково опинився в кінцевому підсумку в Новгороді”, – сказав російський диктатор. 

За його словами, прихід Рюрика з дружиною зі Скандинавії на територію Стародавньої Русі – “зовсім не означає, що вірна норманська теорія утворення Давньоруської держави”. 

“Його ж закликали. Хтось же його закликав на служіння, він же не сам туди заявився. А якщо його хтось закликав, значить, структури продержавні або квазідержавні вже існували на цих територіях”, – стверджує Путін. 

Він додав, що це “дуже цікава сфера діяльності”, яка дає розуміння, звідки прийшов російський народ і як він розвивався. Виходячи з цього, вважає Путін, можна будувати плани на майбутнє, оскільки “треба розуміти фундамент, на якому будувалася російська держава”. 

Однак автор досліджень в області скандинавської філології, історії та літератури Стародавньої Скандинавії і Стародавньої Русі Федір Успенський пояснив, що те, про що говорить Путін, це “досить розхожий стереотип”. 

“Насправді про походження Рюрика в середньовічних джерелах не повідомляється нічого. Ні про яку його матір зовсім нічого невідомо, і новин на цей рахунок поки не передбачається”, – наголосив історик. 

Успенський пояснив, що про коріння зазначеного князя є одне важливе свідчення: цого ім’я – Рюрик, яке в той час носили інші скандинавські князі. 

“Це давньогерманське ім’я, що складається з двох елементів, які позначають славу і могутність. І це те небагато, на що можна спертися — в найближчих поколіннях князів є лише скандинавські імена: Ігор, Олег, Ольга, а потім серед них з’являються й імена слов’янські. Решта – вже міфологія”, – пояснив вчений. 

Він підтвердив, що в літописах є інформація про те, що Рюрика закликали слов’янські вожді, проте про них нічого невідомо. До того ж це не можна назвати державною структурою, адже в той період не було такого явища як “держава”.  

Успенський вважає, що звернення Путіна до норманської теорії може бути пов’язане з поточним політичним порядком, зокрема враховуючи наміри Швеції і Фінляндії вступити в НАТО. Він вважає, що таким чином президент РФ “кинув камінчик в їхній город”. 

“Ми, на жаль, вже звикли до того, що минуле використовується як інструмент для тлумачення якихось поточних тем, проблем і питань. Буде дуже сумно, якщо в історії цієї чудової і дуже складної давньоруської епохи стануть заперечуватися факти зовнішнього впливу, і князь Рюрик буде розглядатися як продукт, що підлягає імпортозаміщенню. Звичайно, я перебільшую, але це історіософія, яка заслуговує на увагу”, – підсумував історик. 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.