Канада переглядає закупівлю 88 винищувачів F-35 через дії Трампа

Марк Карні

Прем’єр-міністр Канади Марк Карні оголосив, що його уряд переглядає контракт на закупівлю 88 винищувачів F-35 від Lockheed Martin, посилаючись на змінений геополітичний ландшафт та необхідність збільшення виробництва оборонної продукції в Канаді.Про це пише WSJ.

Карні підтвердив, що обговорював питання спільного виробництва винищувачів із президентом Франції Еммануелем Макроном та прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером.

«З огляду на геополітичну ситуацію, наявні альтернативи та можливість значного виробництва інших літаків у Канаді, розумно переглянути контракт з Lockheed Martin», — заявив він.

Контракт на постачання F-35 був підписаний на початку 2023 року, передбачаючи початок поставок у 2026 році та завершення програми у 2034 році. Орієнтовна сума контракту – 14 млрд доларів.

Карні згадав, що його рішення частково пов’язане з діями адміністрації Дональда Трампа, який:

  • погрожує введенням високих мит на імпорт із найближчих торговельних партнерів;
  • відновлює дипломатичні зв’язки з Росією;
  • заявив про можливе скорочення військової допомоги Україні.

Також прем’єр Канади запросив президента України Володимира Зеленського на саміт G7, який відбудеться цього року в Канаді.

У Європі вже існують три основні моделі винищувачів:

  • Eurofighter Typhoon (Велика Британія, Німеччина, Італія та інші);
  • Dassault Rafale (Франція);
  • Saab Gripen (Швеція).

Хоча F-35 вважається більш передовим завдяки стелс-технологіям та покращеним сенсорам, у Великій Британії, Італії та Японії ведеться розробка шостого покоління винищувачів, які мають увійти в експлуатацію протягом 10 років. Франція та Німеччина також працюють над новим бойовим літаком.

Карні зазначив, що Канада зацікавлена у створенні власних оборонних ланцюгів постачання, які дозволять канадським компаніям брати участь у розробці нових військових систем.

Рішення переглянути контракт на F-35 ставить під питання довгострокову військову стратегію Канади та може вплинути на її оборонну співпрацю зі США. Lockheed Martin поки що утримується від коментарів і переадресовує всі запитання до уряду Канади.

  • Португалія вирішила не купувати нові американські винищувачі F35 через політику президента США Дональда Трампа, зокрема побоювання щодо можливих обмежень на використання та технічне обслуговування літаків. Міністр оборони Португалії вказав, що країна розглядає альтернативи, включаючи європейські виробництва.
  • Канадська армія планує закупівлю американських реактивних систем залпового вогню HIMARS попри погрози президента США Дональда Трампа економічно послабити Канаду. Проєкт LongRange Precision Strike, що передбачає закупівлю HIMARS, може коштувати 5 мільярдів доларів та суттєво підвищити обороноздатність Канади, попри критику з боку військових аналітиків та представників оборонної промисловості.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.