Кеш Патель, кандидат президента Дональда Трампа на посаду директора ФБР, отримав $25 000 у 2023 році від кінокомпанії, що належить Ігорю Лопатонку – російському кінорежисеру з громадянством США, який раніше створював проекти, що поширювали прокремлівські наративи та конспірологічні теорії про “глибинну державу”. Про це повідомляє The Washington Post, посилаючись на фінансові документи, подані Пателем у межах процесу його номінації.
Згідно з отриманими документами, платіж здійснила компанія Global Tree Pictures, що базується у Лос-Анджелесі та належить Лопатонку. Відомо, що раніше він працював над кампанією проросійського впливу, яка отримувала фінансування з фонду, створеного президентом Росії Володимиром Путіним.
Кошти Пателю виплатили за участь у документальному серіалі “All the President’s Men: The Conspiracy Against Trump” (укр. “Усі люди президента: змова проти Трампа”), який вийшов у листопаді на платформі Такера Карлсона. У серіалі Патель разом з іншими колишніми посадовцями адміністрації Трампа постає як жертва змови, спрямованої на знищення прихильників екс-президента. У одному з епізодів він заявив про намір “закрити будівлю ФБР та перетворити її на музей глибинної держави”.
Політичні наслідки та реакція
Ці фінансові зв’язки викликали занепокоєння серед демократів та експертів з національної безпеки. Якщо Сенат затвердить Пателя, ФБР, яке відповідає за боротьбу зі шпигунством з боку Росії, очолить людина, що нещодавно отримала гроші від кінорежисера з тісними зв’язками з Кремлем.
Прессекретар Пателя Еріка Найт заявила, що він повністю виконав вимоги номінаційного процесу, включно з розкриттям усіх джерел доходу, відповідями на сотні запитань сенаторів та шестигодинним слуханням у юридичному комітеті Сенату. “Сенат вже оцінив усі потенційні конфлікти інтересів. Патель очікує на голосування у четвер і готовий очолити ФБР”, – сказала вона.
Голова юридичного комітету Сенату Чак Грасслі (Республіканець, Айова) зазначив, що фінансові документи Пателя були перевірені Міністерством юстиції та Управлінням державної етики. “Будь-які спроби поставити під сумнів ці документи – це очевидна кампанія з дискредитації”, – йдеться у заяві його офісу.
Втім, через заперечення демократів голосування щодо кандидатури Пателя було перенесене на наступний тиждень. Лідер демократів у комітеті, сенатор Дік Дурбін (Іллінойс), закликав провести додаткове слухання щодо Пателя, особливо у зв’язку з його ставленням до розслідувань подій 6 січня 2021 року.
Фінансові зв’язки та російський вплив
Фінансовий звіт, поданий Пателем до Управління державної етики США, містить детальну інформацію про його доходи. Серед клієнтів, яким він надавав консультаційні послуги, зазначені медіакомпанія Трампа та посольство Катару. Він також заявив, що припинить більшість комерційних активностей на час роботи в ФБР, але продовжить отримувати роялті за свої книги та залишить акції у компанії, зареєстрованій на Кайманових островах.
Щодо Ігоря Лопатонка, відомо, що він переїхав до США у 2008 році, проте зберіг тісні контакти з Росією. Його фільми неодноразово використовувалися для поширення кремлівської пропаганди. Наприклад, у 2014 році він зняв документальний фільм “Maidan Massacre”, що просував версію подій в Україні, яка суперечить загальновизнаним фактам.
У 2019 році Лопатонок випустив ще один документальний фільм “Revealing Ukraine”, прем’єра якого відбулася в Італії за участі Віктора Медведчука – українського політика та соратника Путіна. У 2022 році Медведчука було передано Росії в рамках обміну полоненими.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Лопатонок поширював пропозиції про створення нового проєкту, метою якого було б “зупинення фінансування війни” шляхом впливу на громадську думку на Заході. Ці документи потрапили до команди речника Кремля Дмитра Пєскова.
У 2023 році Лопатонок став художнім керівником російської інформаційної кампанії “To Russia With Love”, яка отримала фінансування від фонду, заснованого Путіним. Цей проєкт мав на меті контрпропаганду проти негативного образу Росії на Заході.
Співпраця Лопатонка з американськими політиками
Окрім Пателя, компанія Лопатонка Global Tree Pictures також виплатила $100 000 компанії Giuliani Communications, що належить Руді Джуліані – колишньому меру Нью-Йорка та соратнику Трампа. Ця сума була компенсацією за участь Джуліані у документальному серіалі “All The President’s Men”.
Також відомо, що Лопатонок зареєстрував нову компанію Global 3 Pictures у Москві. Вона має рахунки в російському держбанку ВТБ, який перебуває під санкціями США з 2014 року.
Наслідки для зовнішньої політики США
Призначення Пателя на посаду директора ФБР може вплинути на політику США щодо Росії. Дональд Трамп неодноразово ставив під сумнів підтримку України та висловлював готовність переглянути підхід Вашингтона до війни. Водночас, генеральна прокурорка США Пем Бонді вже розпустила спеціальний підрозділ, створений для виявлення порушень санкцій проти російських олігархів.
Критики попереджають, що призначення Пателя на керівну посаду в ФБР може поставити під загрозу здатність агентства ефективно протидіяти російському шпигунству в США.
Залишається відкритим питання, чи отримає Патель схвалення Сенату, враховуючи численні зв’язки його партнера з російськими структурами.