Українська сторона наполягає на праві забрати “чорні ящики” з Боїнга авіакомпанії МАУ, збитого біля Тегерану, в разі їх неповної розшифровки на території Ірану. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в ефір на телеканалі “1+1” у неділю, 2 лютого.
Як повідомив глава української держави, іранська сторона запропонувала включити українських фахівців у групу з розшифровки “чорних скриньок”.
“Іран вже розуміє, що у нас є більше доказів, ніж було на самому початку. У понеділок (3 лютого – ред.) вони нас запрошують летіти в Іран. … Ми дуже боїмося цього. Чому. Вони можуть запросити наших фахівців в їх … мабуть, сучасну лабораторію. Але нам вже тоді (на початку січня – ред.) наші фахівці сказали, що технічно вони (Іран – ред.) не готові до правильної, істинної розшифровки (чорних ящиків – ред.). Тому я боюся, що вони можуть залучити їх до розшифровки там, на місці, разом це зробити, а потім сказати “ну і навіщо вам тепер “чорні ящики”. Ні. Ми хочемо взяти ці ящики”, – сказав Зеленський.
За словами президента України, під час останньої розмови представник Ірану заявив українській стороні: “Окей, якщо ми не зможемо їх розшифрувати, ми вам віддамо”.
“Я нагадав, що президент Ірану мені давав слово, що ми будемо залучені до будь-яких предметів, доказів і зможемо взяти “чорні ящики”. Тому, думаю, якщо наші фахівці будуть летіти туди, вони повинні мати мандат, щоб у разі неповної розшифровки на місці вони заберуть “чорні ящики””. – додав український президент.
Нагадаємо, 8 січня біля аеропорту в Тегерані розбився український літак Boeing-737″, що належить компанії МАУ. Все 176 осіб, що знаходилися на борту, загинули. 11 січня, після декількох днів заперечення причетності іранських військових до катастрофи літака МАУ, влада Ірану визнала, що їх військові випадково збили його ракетою.
19 січня у Київ прибув літак з тілами 11 українців, загиблих в результаті авіакатастрофи в Ірані. Попрощатися із загиблими прийшло керівництво України. Пізніше Володимир Зеленський сказав, що він не міг одразу повідомити про те, що літак МАУ збили військові Ірану, хоча версія «технічна несправність» була виключена відразу.