КДБ про Чорнобиль: опубліковані нові секретні документи

У четвер, 6 червня, в Києві пройшла презентація збірки «Чорнобильське досьє КДБ. Суспільні настрої. ЧАЕС в поставарійний період». У нiй понад дві сотні документів, більшість з яких ніколи раніше не публікувалися. Вони з архівів КДБ УРСР. В цей час в Москві залишаються не розсекреченими багато документів.

Видання «Настоящее время» зібрало деякі цитати зі збірки, демонструють реальну ситуацію, про яку через десятиліття був знятий гучний серіал «Чорнобиль».

«Фонили» шкільні костюми

«На період підготовки демонстрації 1 Травня учням шкіл були видані тренувальні костюми, в яких вони репетирували програму 27, 28, 29 [квітня]. З 5 по 8 травня ці костюми були здані в школи. Одяг має досить високий рівень фону. Школи мають намір здати костюми під палац піонерів. Необхідна дезактивація».

При цьому з країни не випускали навіть іноземців.

Влади брехали, але пропаганда «працювала» не завжди

Реальні показники в Києві 8 травня в 3-6 разів перевищували офіційні значення, «заміряні» в 30 кілометрах від ЧАЕС.

У довідці УКДБ 3 липня 1986 року наводилася цитата киянки, яка проходила у справі оперативної розробки, та саркастично зауважувала: «…в місті рівень радіації в нормі, хоча ніхто конкретно ще жодного разу не назвав цю норму. З часом звикнуть і ніякі атомні бомби тоді не будуть страшні».

У лікарнях ставили помилкові діагнози

«За даними Шевченківського РВ УКДБ адміністрація Київської обласної та 25 лікарень, посилаючись на вказівку Моз УРСР (нібито Наказ № 24с від 11.05.86 р.) в історіях хвороби хворих з ознаками “променева хвороба” вказує діагноз “вегетосудинна дистонія”. На думку головлікаря обласної лікарні Клименко А. М., подібна визначення питання може надалі призвести до плутанини при призначенні лікування, діагностики, а також вирішенні питання про інвалідності та встановлення пенсії».

«Брехали» прилади

«За повідомленням агента “Моквичев” використовуються штабами ГО дозиметричні прилади не отъюстированы, що призводить до різниці в показаннях. Мають місце акти видачі для роботи несправних приладів».

Методички від КДБ диктували «правильну» подачу інформації

«Причиною аварії на Чорнобильській АЕС є людський фактор, а не технологічні похибки», — йдеться в методичці, а «пропагандистська галас Заходу» навколо аварії «має явно антирадянську спрямованість».

«Поширені серед персоналу ЧАЕС та інших організацій відомості та забруднення р. Славутича та його околиць цезієм-137 можуть стати надбанням спецслужб противника, у зв’язку з ніж вважали б за доцільне інформувати Інстанції про ймовірні акціях з боку закордонних антирадянських організацій для завчасної підготовки контрпропагандистських заходів з даного питання».

Чекісти дезінформували Захід

«У зв’язку з тим, що відразу після аварії на ЧАЕС у іноземних кореспондентів проявлялося певну недовіру до офіційних повідомлень, в 1987 році при відвідуванні ними зони акцент був зроблений на створення видимості свободи пересувань, дій, контактів, обставини повної довіри».

«У жовтні 1987 р. кореспондент французької газети “Юманіте” Жан П’єр Водон з хитрощамвзяв проби ґрунту та води в районі об’єкта “Укриття” та в р. Прип’яті, а також на шляху прямування в районі с. Приборск (50 км від ЧАЕС). В ході проведення заходу “Д” (негласний обшук) взяті іноземцем зразки проб виявлені і негласно замінені на радіоактивно чисті».

Низова корупція розцвіла

«[Агент] вважає, що з боку окремих посадових осіб, які здійснюють контроль за вступниками на Центральний ринок сільськогосподарськими продуктами має місце злочинне ставлення до своїх службових обов’язків. Зокрема, джерело був свідком розмови між двома продавцями овочів, які реалізовували на цьому ринку редиску з підвищеним рівнем радіоактивного зараження, пройшовши дозиметричний контроль за хабар».

«Бюрократичний апарат досить чисельний (число, власне працюючих зменшується, а кількість керівників і працівників всяких служб не падає). Природно всім — і маленьким начальникам і великим, та особам прирівняним до них по тим чи іншим причинам — зарплата оформляється так, як ніби вони постійно працюють на станції. Річ у тому, що тут введено зонний коефіцієнт, на який множиться оклад: на самій станції 5-7, у Чорнобилі 2. Насправді мало хто з них взагалі бувають на станції, а хто буває, то звичайно не 6 годин в день. Цим хлопцям, я думаю, дуже не хочеться, щоб ця благодать закінчувалася. Тим більше, що халтурити і байдикувати під дахом “особливого режиму” (як це не парадоксально) принаймні, зараз, дуже зручно».

Раніше повідомлялося, що «водолаз» з серіалу «Чорнобиль» Олексій Ананенко, що спускався під реактор АЕС з метою відкриття вентилів зливу води, зараз отримує «чорнобильську» надбавку до пенсії розміром в 456 гривень в місяць.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.