У день річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну Китай запропонував свій так званий мирний план для закінчення війни. “Позицію Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні” опублікувало МЗС КНР.
Сам документ містить у собі 12 пунктів. У першому пункті Китай закликає до поваги до суверенітету всіх країн на основі міжнародного права, а також територіальної цілісності. Далі Пекін пропонує відмовитися від “менталітету холодної війни”, зазначаючи, що безпека однієї країни не повинна забезпечуватись за рахунок інших. При цьому безпека регіону не повинна досягатись зміцненням або розширенням військових блоків.
Третій пункт “мирного плану” передбачає припинення бойових дій.
“Всі сторони повинні підтримати Росію та Україну в роботі в одному напрямку та якнайшвидшому відновленні прямого діалогу з метою поступової деескалації ситуації та досягнення всеосяжного припинення вогню”, – заявляють у Пекіні.
У четвертому пункті пропонується відновити мирні переговори та відкрити шлях до “політичного врегулювання”. У п’ятому, шостому та сьомому пунктах Китай згадує необхідність вирішення гуманітарних питань, захисту цивільних, військовополонених, а також підтримки безпеки атомних електростанцій.
Окремо Китай підкреслив неприйнятність застосування ядерної зброї, а також виступає проти “досліджень, розробки та використання будь-якою країною хімічної та біологічної зброї за будь-яких обставин”.
Також КНР закликає до сприяння експорту зерна та виступає проти “односторонніх санкцій”. На думку Пекіна, санкції, що вводяться, повинні бути схвалені Радою безпеки ООН. Інакше вони не вирішують проблеми, а створюють нові.
У заключних двох пунктах КНР заявляє про необхідність підтримки промислових та логістичних ланцюжків для роботи світової економіки, а також сприяння постконфліктній реконструкції в зонах конфлікту.
- Китай на Генасамблеї ООН закликав не давати зброю Україні.