Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін прокоментував інформацію про створення Консультативної ради у Тристоронній контактній групі з Донбасу.
Колишній глава українського МЗС назвав створення Консультативної ради “дуже великим кроком в бік Росії”.
“По-перше, це дуже великий крок у бік Росії та її «хочу». Текст написаний так, що формально-юридичне визнання там відсутнє, але фактично це визнання суб’єктності окупаційних адміністрацій. Саме так це зараз розганяє Росія, але, що набагато важливіше, саме так це сприйнято багатьма на Заході. Хто б вам що не казав, але до цього в юридичному полі для України єдиною легітимною владою на тих територіях була і залишається та, що вибранна в 2010 році. З цього ми завжди виходили”, – написав Він у facebook.
Другою проблемою екс-глава МЗС вважає встановлення “регламенту” і чітких “процедур” функціонування цього “ради”, “на що ми ніколи не погоджувалися навіть для ТКГ в Мінську”.
“Тобто, цей «рада» стає де-факто формальним органом”, – підкреслив Клімкін.
По-третє, на думку колишнього міністра, створення такого органу “створює і зміцнює логіку «внутрішнього конфлікту» в Україні, а Росії відводить роль посередника і медіатора, такого ж як Німеччина і Франція”.
“До речі хтось подумав, як це відіб’ється на наших справах в міжнародних судах? Ну і по-четверте, хто буде заважати Росії «покласти» ТКГ і залишити реально працюють тільки цю «порадур»? Відповідь очевидна. А головне скажіть мені, яка додана вартість для України від створення цієї структури? Для Росії – очевидна. Що ця структура може робити краще, ніж попередня? Правильно – нічого, крім як вести прямі переговори, ну нехай це називається консультаціями”, – зазначив він.
На думку екс-глави МЗС, Німеччини і Франції вигідно, щоб Україна взяла проблему Донбасу на себе, а “вони отримали маневр для розмов з РФ”.
Клімкін вважає, що подальший розвиток ситуації залежить від президента Володимира Зеленського.
“Чи означає це, що тепер все піде виключно за російським сценарієм? Це питання насправді залежить від Володимира Зеленського. Досягнення домовленостей це одне, а їх виконання – інше. Домовленості і їх виконання – дві, як кажуть в Одесі, великі різниці”, – резюмував він.
Як повідомлялося раніше, в Мінську на засіданні ТКГ за участю Андрія Єрмака і заступник голови Адміністрації президента РФ Дмитра Козака було заявлено про необхідність створення спільної консультативної ради.