Комітет ВР підтвердив, що за турецькі куртки Міноборони переплатило втричі

23 серпня відбулося засідання антикорупційного комітету за участю голови ТСК по розслідуванню економічних злочинів Ярослава Железняка, голови бюджетного комітету Роксолани Підласої та колег з оборонного комітету з закупівлі Міноборони військових курток. Про це повідомляє голова Комітету з питань антикорупційної політики у ВР Анастасія Радіна. 

“Так виглядає, що за куртки для військових українці заплатили втричі дорожче їх вартості. Міністр очікувано не прийшов — замість нього доповідати мусив Денис Шарапов”, – пише Радіна. 

Комітет дійшов висновку, що документи журналістів про те, що Міноборони закупило куртки з Туреччини втричі дорожчі за їхню реальну вартість, справжні. Вперше їх показав журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, їхню справжність на засіданні підтвердив Железняк. 

“Міністерство самостійно ініціювало звернення за комерційною пропозицією саме до дуже “турецької” компанії “Vector avia hava araçlari”, засновником якої є українець Роман Плетньов. МО не змогло пояснити, чому звернулося до пропозицією саме до цієї компанії. За інформацією від ТСК, пан Плетньов донедавна займався бізнесом у Запоріжжі, але з початком війни зміг виїхати з України за кордон. Ця компанія отримала від МО стовідсоткову передоплату. На 30 млн доларів”, – зазначила Радіна. 

За її словами, ціна на куртки зросла втричі під час перетину українського кордону. Це підтвердив глава ТСК, продемонструвавши документ із електронної бази Туреччини, де фіксуються експортні інвойси. 

У цьому турецькому інвойсі ця ж партія курток коштує втричі дешевше. Інвойс, яким Міноборони “пояснює” та прикриває цю закупівлю, не відповідає вимогам Туреччини до оформлення та реєстрації інвойсу – тобто містить ознаки підробленості. У результаті на українському кордоні куртка стала втричі дорожчою за допомогою простого “папірця”. При цьому Міноборони не побачило нічого дивного у цьому “папірці”. 

Радіна акцентувала, що ввезення та продаж компанією “Vector avia hava araçlari” курток за ймовірно завищеною ціною за найімовірніше підробленими документами – не поодинокий випадок. 

Железняк продемонстрував інформацію щодо кримінальних справ про ввезення неякісних курток та штанів для армії цією ж компанією. У реєстрі судових рішень є ухвала, з якої випливає, що у жовтні 2022 року при ввезенні курток і штанів для армії було виявлено два комплекти документів, вартість яких відрізнялася в кілька разів. “Дешевші” документи водій показував на митниці Молдови, а “дорожчі” — на українському кордоні.

Щобільше, в іншому рішенні у справі про постачання цією ж компанією неякісних курток ідеться про те, що, на думку слідства, представник компанії “мав сталі зв`язки зі службовими особами Міністерства оборони України та вирішив для реалізації свого умислу використати суб’єкт господарювання, у якому він є засновником та директором”. 

Представники Міністерства оборони на комітеті не змогли відповісти на більшість наших питань. Натомість, МО намагалося продемонструвати якусь куртку невідомого походження, на бирці якої вказаний інший номер договору, аніж у інвойсі з постачання, яку ми досліджували на комітеті. Наш комітет та ТСК під головуванням Железняка продовжить дослідження цієї закупівлі — уже з правоохоронними органами. Переконана, що ми вкотре маємо справу із корупцією у Міноборони під керівництвом Резнікова. Місце Резнікова — очевидно не на чолі Міністерства оборони країни у війні“, – підсумувала Радіна. 

  • За даними ЗМІ, ціна військової форми для Міноборони збільшилася втричі дорогою з Туреччини до України.
  • Резніков заявив, що документи з розслідування ЗМІ щодо закупівлі літніх курток були фейковими, Шабунін звинуватив його у брехні.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.