Критика влади військовими: Як йдуть справи в арміях ЄС і США

14 січня 2020 майор Сухопутних військ України Роман Ковальов написав пост у фейсбуці, в якому розкритикував президента Володимира Зеленського. Публікація стала відомою після того, як військовий отримав за неї сувору догану, а документи, що підтверджують це, потрапили в соцмережу. Про це пише Радіо Свобода.

Чи можна військовим США і ЄС критикувати владу в соцмережах? Пояснюють експерти.

Чи можна військовим США і ЄС критикувати владу?

У Литві подібні обмеження прописані в статуті і законі. За проступки з військовослужбовцем можуть розірвати контракт, позбавляти його звання або пенсії.

«Обмеження досить прості – ти не можеш говорити, наприклад, “я як офіцер не згоден з рішенням уряду” підняти плату, наприклад, за житло. Це не є добре. Але я можу мати свою думку. Я можу в приватному колі сказати свою думку», – розповів офіцер запасу Литви Даріус Антанаітіс.

Даріус Антанаітіс

В американській армії забороняється зневажливо висловлюватися про керівництво, в тому числі і політичне. При цьому говорити про політику можна, якщо робити це як приватна особа, а не як військовослужбовець. Сказане чи написане повинно збігатися із цінностями армії.

«Якщо у них немає своєї точки зору – вони не будуть хорошими солдатами. Це дуже важливо. Раби або слуги не стануть хорошими солдатами. Заборона говорити руйнує армію. Тому що коли ти забороняєш людині мати свою думку – вони не скажуть, що танки зламані, що електроніка не працює, вони не скажуть нічого, якщо їх карати за сказане. Кажи, але роби це обдумано, розважливо. Якщо не можеш – може, не варто бути військовим, а варто бути політиком», – вважає експерт з питань безпеки і оборони Українського інституту майбутнього Глен Грант.

Але військові в Україні раз за разом потрапляють в епіцентр політики, виконуючи накази зверху. За фактом немає жодної структури, яка б ці права могла відстоювати, вважає координатор медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова.

Ольга Решетилова

«Мені розповідав один з так званих «замполітів», що на початку 2014 року з Генерального штабу в їх бригади прийшов лист з вимогою підписати лист на підтримку президента Януковича. Хоча всі чудово розуміли, до чого вже йде Майдан – нікому в бригаді навіть в голову не прийшло не підписувати цей лист», – розповіла Решетилова.

В якості прикладу координатор також призвела останні президентські вибори, коли армія стала частиною виборчої кампанії Петра Порошенка (слоган «Армія, мова, віра»). З іншого боку, після приходу до влади Володимира Зеленського з’явилася інша крайність – силовий блок за нового глави держави відійшов на другий план, і це викликає нерозуміння у самих військових, продовжує Решетилова. За її словами, військовослужбовці не розуміють політики держави у сфері безпеки і оборони, а також відчувають, що їх проблеми державі нецікаві.

«Та найгірше, що можна в цьому випадку зробити — це заборонити військовослужбовцям висловлювати свою думку», – зазначила Решетилова.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.