Китай стратив чотирьох громадян Канади за звинуваченнями у злочинах, пов’язаних з наркотиками, що є рідкісним випадком застосування смертної кари до громадян західних країн. Про це повідомляє WSJ.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що разом із колишнім прем’єр-міністром Джастіном Трюдо намагалася втрутитися у справу та добитися пом’якшення вироків, а також просила про милосердя для інших канадців, які перебувають у подібній ситуації.
«Ці громадяни Канади, які мали подвійне громадянство, за версією Китаю, були залучені до злочинної діяльності, пов’язаної з наркотиками», – повідомила Жолі у середу.
МЗС Китаю відкинуло критику з боку Канади, заявивши, що всі підсудні, незалежно від національності, отримують однакове ставлення відповідно до закону.
«Канада повинна поважати верховенство права та не втручатися в судовий суверенітет Китаю», – заявила представниця китайського МЗС Мао Нін, не надавши деталей щодо конкретних справ.
Китай має один із найжорсткіших законів щодо наркотиків, де контрабанда може каратися довічним ув’язненням або смертною карою. За даними Amnesty International, Китай страчує більше людей, ніж будь-яка інша країна, хоча точна кількість виконаних смертних вироків залишається невідомою.
У 2019 році канадець Роберт Ллойд Шелленберг був засуджений до смертної кари за звинуваченням у контрабанді понад 200 кг метамфетаміну. Однак, за останніми даними, він не входив до числа страчених у 2024 році і, ймовірно, досі перебуває у китайській в’язниці.
Amnesty International Canada різко засудила дії Китаю.
«Ці шокуючі та нелюдяні страти канадських громадян мають стати сигналом тривоги для Канади», – заявила Кетті Нівябанді, генеральна секретарка організації.
Вона закликала уряд Канади продовжити тиск на Пекін щодо дотримання прав людини, зокрема у справах Хусейна Целіля – канадця уйгурського походження, який у 2007 році отримав довічне ув’язнення в Китаї за звинуваченнями у тероризмі. Його родина та правозахисники наполягають на політичному характері вироку та вимагають його звільнення.