В системі ГПУ повинна бути створена система прокурорського самоврядування. Про це в інтерв’ю Цензор.НЕТ заявив генпрокурор Юрій Луценко.
«Це було однією з вимог отримання безвізу», – нагадав він, зазначивши, що позбавлення голови ГПУ і його заступників кадрових функцій, передача їх обраним на з’їзді КДПК і раді прокурорів – «базова ознака демократії і незалежності прокурорів».
За його інформацією, нова влада збирається ці механізми скасувати, і він наполегливо не рекомендує це робити.
Луценко припускає, що той, хто прийде йому на зміну, стане призначати своїх заступників і місцевих прокурорів одноосібно, що приведе до повернення до диктаторських повноважень генпрокурора, «який сам може приймати всіх і всіх знімати». При цьому Луценко не знає, хто саме це придумав.
«Принаймні зараз її озвучують ті, кого журналісти називають “у Зеленського”, – додав він.
Справа не в тому, зазначає генпрокурор, що призначать погані, а у тому, що може бути відроджений принцип: “посади он того або я тебе зніму”.
Луценко наполягає, що можливість генпрокурора зняти будь-якого – “дуже небезпечна історія”.
«Я наполягаю, що європейська практика самоврядування без права генпрокурора і його заступників призначати і знімати підлеглих – це дуже правильний підхід. І це один із запобіжників політичних і бізнес-репресій, які процвітали до введення цього механізму», – резюмував він.
Раніше генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що подасть у відставку з початком роботи нової Верховної Ради. Ще в липні президент Володимир Зеленський повідомив, що на посаду генерального прокурора розглядається кандидатура заступника голови Офісу президента України Руслана Рябошапки.