У четвер Литва офіційно вийшла з міжнародної конвенції, що забороняє придбання, використання і виробництво касетних боєприпасів. Про це повідомляє литовське національне радіо і телебачення LRT.
Сейм Литви ще в липні минулого року проголосував за вихід із цієї угоди. На початку осені Литва передала ООН необхідні документи, запустивши шестимісячний термін набуття рішенням чинності. Цей термін сплив 6 березня.
Касетний боєприпас – це контейнер, що запускається з повітря або землі, всередині якого міститься від кількох десятків до кількох сотень суббоєприпасів. Під час вибуху вони розсіюються на території розміром із футбольне поле.
Литва обґрунтувала своє рішення тим, що такі боєприпаси використовує Росія, а для стримування потенційного агресора необхідно використовувати всі можливі засоби.
Противники використання цієї амуніції у військових конфліктах стверджують, що її складно контролювати, через що зростає непропорційна загроза для мирного населення.
Литовська влада обіцяє мінімізувати можливі негативні наслідки використання такого озброєння. Зокрема, планується впровадження алгоритму, який забезпечить максимально швидке виявлення та знешкодження боєприпасів, що не розірвалися, після будь-яких військових дій.
Крім того, Литва розглядає можливість виходу з Оттавської конвенції, що забороняє протипіхотні міни, і планує ухвалити остаточне рішення найближчими місяцями.
Заступниця регіонального директора Amnesty International з досліджень у Європі Дінушика Діссанаяке заявила, що денонсація конвенції щодо касетних боєприпасів Литвою підриває глобальний консенсус, спрямований на мінімізацію шкоди цивільному населенню під час збройних конфліктів, і підриває десятиліття прогресу в справі ліквідації цього виду озброєнь.
Неурядова організація Handicap International вважає, що рішення Литви “може спонукати інші країни переглянути свої зобов’язання за договорами про гуманітарне роззброєння, особливо в період загострення проблем безпеки”.