У період карантину бренди намагаються зрозуміти, що робити з маркетингом в період кризи. Разом з тим, маркетологи теж люди, а значить паніка їм теж властива. У такому стані дуже високий ризик неправильних рішень — що бачимо навіть за запитами клієнтів, що надходять в останні дні. Тому засновниця комунікаційного агентства Friends of Brands Ольга Малиш спробувала зібрати корисні маркетингові спостереження, які варто взяти на замітку у цей непростий час. Читайте в матеріалі InfoResist.

1. Споживач перейшов в режим економії
Він легше накопичує, але з грошима неохоче розлучається. Luxury бренди, дорогі покупки, авантюрні пропозиції — відкидаються як несвоєчасні. І ми вже бачимо результати такого підходу — безліч компаній класу люкс втратили в ціні. Приміром, акції Capri Holdings Ltd., рітейлера, який володіє Michael Kors і Versace, впали більш ніж на 30%.
На відміну від спроб підкреслити вишуканість і дороговизну — в період кризи більший попит на раціональність, економію і функціональну необхідність. Якщо прив’язати ваш бренд до цих категорій не вдається, переходьте в режим економії в маркетингу і продажах.
2. У споживача з’являється тяга до консерватизму і стабільності
Занадто багато подразників, занадто великий тиск інформації. Вічні цінності, приємні спогади і все, що символізує стабільність — основа візуального стилю періоду кризи. У одного з наших друзів-брендів FitCurves Ukraine була пікова відвідуваність фітнес-тренувань у період Революції гідності саме тому, що бренд асоціюється зі стабільністю і сімейними цінностями.
3. Точки продажу і івенти закриваються — все переходить в онлайн
Подумайте, яка частина дистрибуції, продукту або його просування може бути переведена в онлайн. Вже зараз ми з колегами отримуємо багато запитів на переклад та адаптацію подій, промо-активностей, продуктів і послуг під онлайн-формати. Поки ви сумніваєтеся, хтось вже пробує. Подумайте, що у вашому бізнесі може бути перенесено на онлайн-платформи і починайте втілювати.
4. Люди сидять вдома і вільного часу у них у надлишку
Можливо, вони витратять цей час саме на ваш контент. Зараз найкращий час для брендів, щоб залишатися з аудиторією на зв’язку. Підтримувати, навчати, надихати, вселяти надію. Тому абсолютно правильно чинять українські артисти, які почали давати концерти онлайн — серед них O. Torvald, Hardkiss, Фіолет та інші. Це те, що підбадьорює аудиторію, і в той же час не дає забути про музикантів, тримає їх імена на слуху.
Але популярністю користується не тільки розважальний контент. Спокійний — відволікає від надмірного споживання новин, освітній — дає можливість провести вимушену ізоляцію з користю.
5. Те, що раніше купував, тепер робиш сам
Із закриттям закладів громадського харчування, всі згадують свої кулінарні таланти, із закриттям фітнес-залів переходять на самостійні заняття спортом, а без розважальних центрів — намагаються розважити себе самі. Подумайте, чим ваш продукт або послуга можуть бути корисні, які навички споживачів ви допоможете удосконалити на карантині? Домашні б’юті-процедури, випічка, спорт? Люди звикли до певного стилю життя та намагаються забезпечити його самостійно. Подумайте, де ваш продукт або послуга можуть стати в нагоді.
Читайте також: Яку комедію подивитися на карантині: ТОП легенів і веселих фільмів
6. Кожен сам за себе
Деякі компанії, особливо в медичній сфері, продемонстрували бажання нажитися на ситуації. Подивіться хоча б, скільки зараз коштують в аптеках маски і антисептики. У страху і невпевненості проявляється більше агресії і егоїзму, ніж зазвичай.
Тому зростання цін і подорожчання послуг краще відкласти. Зараз дуже цінується бажання ділитися, згуртованість і готовність до благодійності. Приклад тому — ініціатива нашого колеги Андрія Федоріва, який днями відкрив безкоштовний доступ до одного з платних курсів, або ідея Fizmat – безкоштовно проводити в Інстаграмі трансляції для групових онлайн-тренувань. Подумайте, що б ви могли дати споживачам і вони цього не забудуть. Наприклад, зробіть безкоштовну або знижену вартість доставки на період карантину.
7. Ресурсів стає менше
Тому понад важлива річ — вимірювання ефективності маркетингових інструментів і скорочення всього зайвого і малоефективного. Не відмова від всього, — бо як просування товарів насамперед підтримує продаж, а саме економія на неефективному. Тримати руку на пульсі маркетингових бюджетів — ключова функція кризового управління.
8. Криза проходить
Пам’ятайте, що так буде не завжди. Той же Китай вже потроху приходить до тями, а значить, до цього теж треба бути готовими. Якщо закінчили з кризовим маркетинговим планом — переходьте до пост-кризового планування. По-перше, це вселяє надію і оптимізм, по-друге, коли всі почнуть думати: «а що ж далі», ви вже будете готові.
Нагадаємо, раніше ми зробили підбірку фільмів для перегляду на карантині.
Аліна Бондарєва