“Медуза”: Кремль не поспішає підтримувати Лукашенка. РосЗМІ дали свободу у висвітленні подій в Білорусі

минск беларусь

Найбільші російські ЗМІ, які прямо або побічно контролюються державою, по-різному висвітлюють події в Білорусі, оскільки цього разу вони не отримали традиційні методички з Кремля. Це може свідчити про те, що Москва поки що не налаштована підтримувати в. о. президента Білорусі Олександра Лукашенка, пише «Медуза».

У Росії державні медіа та системні політики висвітлюють важливі політичні події в країні та світі так, як того вимагають в Кремлі. Однак щодо ситуації в Білорусі, позиція у великих російських каналів різна: одні називають протестувальників «бандитами», інші показують масштаби акцій протесту і дають коментарі опозиції.

«Цього разу чіткої та єдиної інструкції у російських телеканалів – як в обов’язковому порядку і в яких тонах показувати події в Білорусі – явно не було. Порції гнусу та спотворень, особливо в перший день після виборів, головні російські телеканали видавали кожен у власних обсягах», – розповіла телекритик Аріна Бородіна.

На її думку, самим одіозним висвітленням подій в Білорусі займається канал «Росія-1». При цьому «Перший канал» і НТВ розповідають про страйки, ланцюги солідарності й каліцтва, які отримали люди в СІЗО.

Втім, «Перший канал» називає учасників провладних акцій «роботяги, селянами, бюджетниками» і наголошує, що ЦВК РБ визнає президентом Лукашенка. Про чисельність протестного мітингу не згадується.

У сюжеті каналу «Росія-1» мітингувальників називають «бандитами» і часто порівнюють акції протесту з Майданом.

Також єдиної лінії при висвітленні подій в РБ не дотримуються і російські інформаційні агентства. «РІА Новини» докладно пише про мітинги, але применшує чисельність протестних демонстрацій і перебільшує кількість учасників провладних акцій.

Державне інформагентство ТАСС ще детальніше висвітлює події в сусідній країні. Наприклад, на сайті є новина про те, як опозиціонери привітали Сергія Тіхановського в СІЗО з перемогою його дружини на виборах. Пише держагенство і про страйки, і атаки на журналістів, які висвітлюють протести.

Недержавне агентство «Інтерфакс» у своїх матеріалах посилається на незалежні білоруські ЗМІ і телеграм-канали.

«Ні підтримувати Лукашенка, ні мочити опозицію і протестувальників, нічого … Все на розсуд самих агентств. Така ось свобода слова на цій ділянці», – повідомив співробітник одного з найбільших інформагентств РФ.

При цьому він зазначив, що через тиждень, коли в Білорусі посилилися протести, від керівництва Росії надійшло прохання «висвітлювати [їх] збалансовано».

Редактори інших інформагентств заявили, що ніяких методичок з адміністрації президента РФ або російського МЗС не надходило.

За словами джерела «Медузи», ніяких чітких установок щодо подій в Білорусі не отримували навіть депутати. Наприклад, нещодавно перший заступник голови комітету у справах СНД Костянтин Затулін прямо заявив, що Росія «збереже свободу рук і свою охайність, якщо не вітатиме з такими виборами Лукашенка». В інтерв’ю іншому виданню він розкритикував офіційні результати голосування в Білорусі.

«Якщо у когось є думка, висловлювати її не забороняється. У Затуліна є чуйка, ось і висловився», – пояснив співрозмовник “Медузи”.

Він додав, що така ж ситуація і в Раді Федерації.

Ще один близький до влади співрозмовник видання пояснив, що таке вільне для державних ЗМІ висвітлення подій можливе тоді, коли в Кремлі немає єдиної точки зору на політичну ситуацію і «якогось бажаного сценарію», який готовий просувати російське керівництво.

«Лукашенка не люблять ні Путін, ні – особливо – Дмитро Медведєв. Останньою краплею стала критика російського керівництва під час виборчої кампанія Лукашенка – він перестав вважатися хоч скільки-небудь надійним партнером! », – стверджує джерело.

Разом з тим, канали не поспішають позитивно висвітлювати протести у Білорусі, оскільки є певні побоювання через те, що люди в Росії почнуть вирішувати проблеми на вулицях.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.