Мільйони українців можуть залишитися без води

Асоціація “Укрводоканалекологія” заявляє про критичну ситуацію, яка може скластися після відключення держпідприємством “Укрінтеренерго” з 1 квітня енергопостачання ряду водоканалів, і в зв’язку з цим вимагає скликати РНБО. Про це на прес-конференції заявила віце-президент Асоціації Ольга Бабій.

За її словами, наразі відключення енергопостачання загрожує більш ніж 30 водоканалам-клієнтам “Укрінтеренерго”, на яке урядом покладені функції “постачальника останньої надії” (ПОН). Найбільш критичною є ситуація з КП “Вода Донбасу” (Донецька обл.) і КП “Аульський водовід” (Дніпропетровська обл.), які сумарно забезпечують водою близько 5 млн населення.

“Ми вимагаємо, щоб у терміновому порядку було скликано РНБО з цього питання, а також надано позицію Кабінету міністрів і Нацкомісії (НКРЭКУ – ред.) про те, як підприємствам, які зараз споживають е/е у ПОН діяти (у разі відключення їм е/е – ред.)”, – сказала Бабій.

Глава Укрводоканалекології зазначила, що одна з основних причин, по якій у підприємств виникли великі суми заборгованості – це несвоєчасне відображення у тарифах на послуги цін на е/е.

Бабій вважає, що для вирішення ситуації потрібно, зокрема, внести в терміновому порядку зміни в закон “Про ринок електричної енергії” щодо продовження терміну, протягом якого ПОН має надавати послуги клієнтам, а також встановлення НКРЕКП для водоканалів економічно обґрунтованих тарифів.

В асоціації також відзначили, що ряд водоканалів, що раніше перебували на постачанні е/е у ПОН, змогли тимчасово вирішити проблему за допомогою місцевої влади і запобігти відключенню з 1 квітня. У той же час, у разі, якщо їхні тарифи не будуть переглянуті регулятором найближчим часом, заборгованість водоканалів перед постачальниками зростатиме, і це ще більше погіршить ситуацію.

Нагадаємо, згідно із законом “Про ринок електричної енергії”, з 1 січня 2019 року впроваджено нові правила роботи на роздрібному ринку е/е. Енергопостачальні компанії (обленерго) були розділені на операторів системи розподілу і постачальників універсальних послуг (ПУП), що працюють із населенням. Усі непобутові споживачі мали укласти нові договори на розподіл і постачання е/е. Низка держструктур і комунальних підприємств не змогли укласти нові угоди та перейшли на постачання до постачальника “останньої надії” (ПОН, яким визначено держпідприємство “Укрінтеренерго”) на умови акцептованого постачання. Послуги ПОН коштують на 25-30% дорожче, ніж у ПУП та інших постачальників.

19 березня “ДТЕК Мережі”, до якого входять три оператори системи розподілу (ОСР) електричної енергії (у Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях), попередив про загрозу відключення з 1 квітня від енергопостачання низки важливих для інфраструктури об’єктів, постачання е/е яким здійснює постачальник ПОН ДП “Укрінтеренерго”.

У свою чергу глава Міністерства енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що “Укрінтеренерго” після відведеного законом терміну (90 днів, які закінчуються 26 березня) відключить від енергопостачання боржників незалежно від виду їхньої діяльності.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.